Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze Komentarze Opinie
Analizy i Komentarze Komentarze Opinie

Zamieszanie na włoskiej scenie politycznej po odrzuceniu referendum konstytucyjnego.

Czas czytania: 3 minuty

W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich w USA oraz referendum w sprawie Brexitu, tym razem sondażownie przewidziały wynik referendum we Włoszech. Włosi, przy prawie 70 proc. frekwencji, odrzucili proponowane przez rząd zmiany. Przeciw proponowanym reformom opowiedziało się aż ok. 60 proc. głosujących, a ok. 40 proc. głosowało za wprowadzeniem proponowanych zmian. Po ogłoszeniu wyników premier Matteo Renzi przyznał się do porażki i zapowiedział złożenie dymisji po uchwaleniu budżetu.

Wynik referendum nie wywołał chaosu na rynkach finansowych

Wynik referendum był zgodny z oczekiwaniami inwestorów i nie wywołał tak gwałtownej wyprzedaży ryzykownych aktywów, jakie miały miejsce po referendum w sprawie Brexitu i niespodziewanym zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Rynki finansowe bardzo szybko odrobiły początkowe straty, jakie poniosły w reakcji na wyniki referendum oraz dymisję premiera Matteo Renziego - przed ósmą rano 5 grudnia euro traciło ok. 1 proc. do dolara i było najsłabsze od 20 miesięcy (kosztowało nieco ponad 1,05 dolara). Jednak już po godzinie 8:00 sytuacja na światowych rynkach zaczęła się uspokajać i europejskie giełdy rozpoczęły dzień od wzrostów.

Także na rynku obligacji porażka Matteo Renziego nie wywołała paniki. Inwestorzy od dłuższego czasu oczekiwali większej premii za ryzyko od inwestycji we włoskie papiery skarbowe (ceny obligacji wcześniej spadły), więc wynik referendum przyczynił się jedynie do niewielkiego pogłębienia poziomów sprzed niedzieli. Warto zauważyć, że rentowność 10-letnich włoskich obligacji w ostatnich kilku miesiącach rosła w większym stopniu od rentowności papierów dłużnych pozostałych państw strefy euro. Jeszcze w sierpniu wynosiła ona nieco ponad 1 proc., a obecnie wzrosła do około 2 proc. Ze względu na rosnące ryzyko włoskich papierów skarbowych, różnica w rentownościach niemieckich i włoskich 10-letnich obligacjach stopniowo rosła z ok. 1 pkt. proc. na początku 2016 roku, do niemal 2 pkt. proc. obecnie.

Włochy.png

Możliwe wcześniejsze wybory

Odrzucenie proponowanych zmian oraz zapowiedzenie rezygnacji premiera może spowodować kryzys rządowy. Premier Matteo Renzi po uchwaleniu budżetu złoży dymisję na ręce prezydenta, który prawdopodobnie będzie chciał uniknąć wcześniejszych wyborów. Możliwe, że prezydent będzie dążył do powołania rządu technicznego, który sprawowałby władzę do wyborów w 2018 roku. Na czele tymczasowego rządu mógłby stanąć minister finansów Pier Carlo Padoan lub przewodniczący senatu Pietro Grasso.

Opozycja natomiast domaga się przeprowadzenia wcześniejszych wyborów, w których szansę na zwycięstwo miałaby populistyczna partia Ruch Pięciu Gwiazd. Partia ta zyskuje na popularności ze względu na powszechną korupcję i pogarszający się od wielu lat poziom życia (PKB we Włoszech jest o 12 proc. niższy niż w 2008 roku). Ruch Pięciu Gwiazd domaga się między innymi przeprowadzenia referendum w sprawie wyjścia ze strefy euro, a także renegocjacji włoskiego zadłużenia.

Co to oznacza dla Ciebie, Inwestorze?

Będąca od wielu lat w kryzysie, włoska gospodarka wymaga przeprowadzenia głębokich reform strukturalnych. Odrzucone przez społeczeństwo zmiany w konstytucji miały ułatwić rządowi przeprowadzenie niezbędnych działań naprawczych, które mogłyby przyśpieszyć wzrost gospodarczy. Zamieszanie związane z odrzuceniem proponowanych reform z pewnością nie pomoże także znajdującym się w bardzo złej sytuacji włoskich bankom. Włochy są trzecią co do wielkości gospodarką strefy euro, a ewentualne kłopoty tego kraju będą miały znaczny wpływ na pozostałe kraje wspólnoty, a nawet mogą zagrozić jej przyszłości.

Autor: Łukasz Magiera, Analityk, IFM Global Funds. Zadaj pytanie autorom na [email protected]

POWRÓT

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online