Czas czytania: 3 minuty
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem podsumowującym wyniki subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania za I półrocze 2018 roku.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem podsumowującym wyniki subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania za I półrocze 2018 roku.
Przedstawimy także nasze poglądy na rynek akcji w II półroczu tego roku.
Pierwsze półrocze 2018 to bardzo udany okres dla funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania. Stopa zwrotu tytułu P w PLN wyniosła w tym czasie 8,20%, co plasuje fundusz:
- na pierwszym miejscu spośród zagranicznych funduszy mieszanych dostępnych w Polsce (w tym funduszy aktywnej alokacji);
- na pierwszym miejscu spośród polskich funduszy stabilnego wzrostu inwestujących w Polsce;
- na pierwszym miejscu spośród polskich funduszy aktywnej alokacji inwestujących w Polsce;
- na drugim miejscu spośród polskich funduszy zrównoważonych inwestujących w Polsce.
Mamy nadzieję, że w przyszłych okresach w klasyfikacji funduszy zajmiemy równie wysokie miejsca.
Fundusz IFM Globalny Aktywnego Inwestowania to fundusz aktywnej alokacji, który dostosowuje swoją strategię do sytuacji rynkowej. Fundusz może zarabiać zarówno w warunkach wzrostów, jak i spadków na giełdach, wykorzystując do tego szereg instrumentów.
Obecnie, skład Funduszu jest następujący:
- największa część portfela, blisko 43%, to instrumenty z ekspozycją na spadki cen akcji w Europie
- ponad 9% to instrumenty z ekspozycją na spadki cen akcji w USA (indeks S&P500)
- blisko 9% to instrumenty na obligacje skarbowe w USA
- pozostała część portfela (blisko 39%) to gotówka inwestycyjna oraz na zabezpieczenie ryzyka walutowego.
Całkowita ekspozycja na spadki, biorąc pod uwagę dźwignię zastosowaną w posiadanych instrumentach, wynosi ok. -75%.
Nasze obecne nastawienie do rynków akcji jest negatywne. Argumenty przemawiające za sprzedażą akcji to:
- Ryzyko eskalacji wojny handlowej
Do globalnych inwestorów dopiero zaczyna docierać, jakie ryzyko wiąże się z nakładaniem przez USA ceł na importowane towary. Odwet ze strony poszkodowanych krajów eksportujących swoje towary do USA spowoduje nakręcanie się spirali protekcjonizmu. Negarywne skutki widać już w wycenach rynków wschodzących, metali przemysłowych oraz europejskich producentów samochodów.
- Akcje, które były motorem hossy w USA nadal są na szczytowych poziomach
Akcje niektórych firm praktycznie nie doświadczyły korekty, która miała miejsce na rynkach na początku tego roku. Zaliczają się do nich przykładowo: Netflix czy Amazon, czyli spółki, które przez ostatnie kilkadziesiąt miesięcy były głównym motorem hossy na indeksach Nasdaq oraz S&P500. Fakt ten rodzi poważne zagrożenie, że prawdziwa korekta dopiero przed nami.
- Rentowność krótkoterminowych bonów skarbu USA zrównała się ze stopą dywidendy z akcji
Rentowność 3-miesięcznych bonów skarbowych emitowanych przez amerykański rząd (są to ultra-bezpieczne, pozbawione ryzyka instrumenty) zrównała się ze stopą dywidendy amerykańskich spółek, a rentowność 1-miesięcznych bonów jest bliska stopie dywidendy. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, które może spowodować gwałtowny odpływ kapitału z ryzykownych akcji do bezpiecznych papierów skarbowych i tym samym krach na rynkach akcji.
- Pogorszenie wskaźników PMI w Europie
Pierwsze półrocze 2018 przyniosło pogorszenie się przemysłowego wskaźnika PMI w Europie, będącego jednym z głównych wskaźników mierzących koniunkturę w gospodarce. Jest to niepokojąca tendencja, która może spowodować recesyjne obawy inwestorów i wycofywanie przez nich kapitału z rynków finansowych.
Dziękuję Państwu za uwagę i zapraszam na kolejny materiał.
Aleksander Jawień, Zarządzający funduszem IFM Globalny Aktywnego Inwestowania.