Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze
Analizy i Komentarze

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czas czytania: 4 minuty

Kluczowe wydarzenia września:

• FED obniża główną stopę procentową w USA

• Kolejne słabe odczyty wskaźników PMI grożą recesją w przemyśle

• Amerykańskiemu prezydentowi grozi impeachment?

• Atak na saudyjską rafinerię trzęsie ceną ropy naftowej

Wrzesień przyniósł globalnym rynkom finansowym poprawę nastrojów. Główne światowe indeksy giełdowe odnotowały umiarkowane wzrosty, które mają jednak charakter odreagowania sierpniowych spadków:

Liderem pod względem wzrostów okazała się giełda w Argentynie, gdzie indeks Merval zyskał ponad 18%. Warto jednak zaznaczyć, że było to odreagowanie po silnym sierpniowym spadku o -41%:

Inwestorzy w Warszawie nie wykazali nadmiernego optymizmu. Indeks WIG zyskał we wrześniu ok. 1%, co jest raczej rozczarowującym wynikiem, mając w pamięci sierpniowy spadek o blisko 5%.

Amerykańska Rezerwa Federalna tnie stopy procentowe

Podczas wrześniowego posiedzenia, amerykańska Rezerwa Federalna (FED – odpowiednik banku centralnego), zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, obniżyła główną stopę procentową o 0,25 p.b. do poziomu 1,75-2,00%. Przewodniczący FED, Jerome Powell, na konferencji nazwał obniżkę jako zabezpieczenie przed negatywnymi zjawiskami, jakie mogą pojawić się w krótkim terminie. Generalnie, FED pozostaje spokojny o stan amerykańskiej gospodarki, zwracając uwagę na siłę popytu wewnętrznego oraz rynku pracy, oraz sygnalizując, że wrześniowa obniżka jest „dostosowaniem” w cyklu. Zgoła inne nadzieje miał rynek. Wrześniowa redukcja stóp procentowych miała być początkiem długiego cyklu obniżek ceny pieniądza. Dlatego też, po decyzji FED inwestorzy rozpoczęli wyprzedaż akcji, po wcześniejszej akumulacji w oczekiwaniu na bardziej „luźne” nastawienie władz monetarnych:

Słabe odczyty PMI w Europie psują nastroje

Wstępne odczyty wskaźników PMI za wrzesień w Europie, mierzące koniunkturę w przemyśle, wskazują na dalsze wyhamowanie aktywności w tym sektorze:

Jeśli chodzi o Niemcy, wskaźnik odnotowuje swoje 123-miesięczne minimum:

Indeks PMI porównuje odpowiedzi przedstawicieli firm odnośnie tego, czy w ich firmach produkcja, zamówienia, zatrudnienie itp. wyglądają lepiej czy gorzej niż przed miesiącem. Wartość wskaźnika poniżej poziomu 50 pkt. oznacza, że dominują odpowiedzi negatywne. Po dłuższym okresie na niskich wartościach wśród inwestorów dominowało przekonanie, że niemiecki przemysłowy PMI będzie się podnosić. Jego dalszy gwałtowny spadek pokazuje niestety coś wręcz przeciwnego.

Fatalne dane odcisnęły piętno zarówno na europejskiej walucie:

jak i na giełdach starego kontynentu. Przykładowo, niemiecki indeks DAX zniżkował poniżej 12200 pkt.:

Donald Trump opuści Biały Dom przed przyszłorocznymi wyborami?

Członkowie Demokratycznej Partii w USA chcą doprowadzić do przedwczesnego wyrzucenia z Białego Domu obecnego prezydenta. Demokraci zarzucają Donaldowi Trumpowi złamanie przysięgi, zdradę bezpieczeństwa narodowego i narażenie na szwank uczciwości procesu wyborczego. Wszystko zaczęło się od ujawnienia informacji z oficjalnej rozmowy miedzy prezydentami USA i Ukrainy. Trump miał naciskać, aby w zamian za 400 mld dolarów militarnej pomocy dla Ukrainy, prezydent Zełenski pomógł mu w prześwietleniu interesów syna swojego głównego konkurenta w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA, Joe Bidena.

Choć cała sprawa zdaje się nie mieć obecnie większego wpływu na rynki finansowe, poparcie dla impeachmentu Donalda Trumpa wśród Amerykanów rośnie (blisko połowa badanych popiera impeachment).

Wstrząs na rynku ropy naftowej

Atak dronów na Arabię Saudyjską, który doprowadził do nagłego zmniejszenia globalnej produkcji ropy o ponad 5%, spowodował największy wzrost cen ropy od czasów wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r.:

Winą za ataki obciążano Iran, którego władze konsekwentnie zaprzeczały oskarżeniom.

Paniczne zachowanie rynków było spowodowane nie tylko obawą o zakłócenia w dostawach surowca, lecz także niepewnością związaną z możliwą eskalacją konfliktu między Arabią Saudyjską (wspieraną przez USA) a Iranem.

W ciągu kilku kolejnych sesji cena ropy naftowej powróciła jednak do poziomów obserwowanych przed atakami, z uwagi na postępy napraw po zniszczeniach oraz ponownym wzrostem zapasów surowca w USA.

Oddaliło się także widmo eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, gdyż ani Saudów, ani USA nie stać na konflikt, który skutkowałby zablokowaniem Zatoki Perskiej, gdzie przepływa jedna piąta światowego transportu ropy.

Wrześniowe, umiarkowane odbicie w górę cen akcji na światowych giełdach może okazać się tylko krótkotrwałą korektą po sierpniowych spadkach, po której inwestorzy ponownie zaczną wyprzedawać aktywa. Uzasadnieniem dalszych spadków mogą być:

- stale napływające gorsze dane o produkcji z gospodarek, głównie europejskich, które stopniowo będą przekładać się na sektor usługowy

- brak konsensusu w sprawie porozumienia celnego w relacjach handlowych między USA i Chinami

- relatywny brak siły rynku akcji do forsowania kolejnych szczytów.

Argumenty te przemawiają za kontynuacją naszej strategii, polegającej na doborze do portfela instrumentów z ekspozycją na spadki cen akcji największych globalnych rynków.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online