Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Wideo Wyświetlany na stronie głównej
Wideo Wyświetlany na stronie głównej

Świetny kwiecień dla IFM Globalnego Ostrożnego Oszczędzania

Czas czytania: 3 minuty

Witam, zapraszamy na materiał, w którym przedstawiamy skład oraz bieżące wyniki funduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc kwiecień 2017

Na większości rynków obligacyjnych obserwowaliśmy w kwietniu spadek rentowności obligacji (wzrost ich cen). Największy spadek rentowności, a zarazem wzrost cen, zanotowały obligacje wysokodochodowe w Europie.

Przechodząc do naszego funduszu, instrumenty obligacyjne to obecnie prawie 76% portfela. W kwietniu, w związku z bardzo dobrym wynikiem, zrealizowaliśmy zysk na części instrumentów dających ekspozycję na europejskie obligacje wysokodochodowe, redukując tym samym ich udział w portfelu z 20% do 10%. Dodatkowo, zmniejszyliśmy zaangażowanie w amerykańskie obligacje skarbowe z 24% do 19% oraz nabyliśmy instrument zyskujący na spadku cen niemieckich obligacji skarbowych. W związku z przeprowadzonymi transakcjami, poziom gotówki wzrósł z 15% do 24% - zostanie ona wkrótce wykorzystana na kolejne zakupy.

Z punktu widzenia alokacji geograficznej, Stany Zjednoczone oraz Europa to ponad 46% portfela. Resztę stanowią rynki wschodzące i pozostałe kraje.

W Stanach Zjednoczonych utrzymujemy zaangażowanie w instrumentach zarabiających na wzrostach cen amerykańskich obligacji skarbowych o terminach zapadalności od 7 do 20 lat (instrumenty iShares), oraz długoterminowych obligacjach rządowych poprzez ETFy Vanguard.

Ponadto, dzięki instrumentom iShares TIPS oraz Vanguard Intermediate-Term Corporate Bond zarabiamy na wzrostach cen odpowiednio obligacji indeksowanych inflacją oraz obligacji korporacyjnych.

W Europie inwestujemy w obligacje wysokodochodowe poprzez fundusze T Rowe i Ecofi High Yield.

W kwietniu zakupiliśmy do portfela instrument Lyxor Daily Double Short Bund, który zarabia na spadkach cen niemieckich obligacji skarbowych, czyli wzroście ich rentowności. Instrument ten ma wbudowaną podwójną dźwignię. Instrument ten nabyliśmy przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji po bardzo atrakcyjnej cenie, w momencie zwiększonego niepokoju inwestorów. Uważamy, że w obliczu inflacji w Eurolandzie na poziomie 1,9%, nabycie instrumentów pozwalających zyskiwać na wzroście rentowności niemieckich obligacji przy poziomie ich rentowności 0,3% jest niezwykle perspektywiczną inwestycją w horyzoncie następnych 12 miesięcy.

Ekspozycję na rynki wschodzące dają nam instrumenty: Goldman Sachs i Aberdeen, inwestujące w obligacje korporacyjne firm z tych rynków, oraz fundusz PARVEST, inwestujący w obligacje firm azjatyckich poza Japonią.

W portfelu posiadamy również instrumenty, które dają nam ekspozycję na rynki obligacji w ujęciu globalnym. Poprzez fundusz RUBRICS inwestujemy globalnie w obligacje skarbowe i korporacyjne. Fundusz Morgan Stanley daje nam ekspozycję na obligacje denominowane w walucie euro, a dzięki funduszowi AXA World nasze zyski są dodatkowo chronione przed inflacją.

Na koniec podsumujmy wyniki za kwiecień: miesięczna stopa zwrotu tytułu P, w PLN, na dzień 30.04.2017 wyniosła + 0,53%, co jest bardzo satysfakcjonującym wynikiem.

Dziękuję i zapraszam na kolejne podsumowanie na początku czerwca.

Aleksander Jawień, Zarządzający funduszem IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online