Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze Edukacja Komentarze
Analizy i Komentarze Edukacja Komentarze

Susza w Europie to wyższe ceny

Czas czytania: 3 minuty

Drożejąca żywność w Europie przyspieszy tempo wzrostu inflacji.

W okresie ostatnich kilku miesięcy w Strefie Euro obserwujemy spowolnienie tempa wzrostu inflacji. Sytuacja ta spowodowała, że pojawiło się wiele komentarzy poddających w wątpliwość ewentualne zmiany w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego (ECB), czyli odchodzenie od niskich stóp procentowych oraz ograniczanie poziomu skupu aktywów, czyli stymulowania gospodarki Strefy Euro żywą gotówką (program Quantitative Easing).

Czy jednak obawy te są słuszne? Wskaźnik cen żywności, którego obliczaniem zajmuje się organizacja FAO (Food and Agriculture Organization) działająca przy ONZ, jest na poziomie najwyższym od pierwszych miesięcy 2015 roku.

Wskaźnik ten jest indeksem cen pięciu najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych: zbóż, mięsa, wyrobów mlecznych, olejów roślinnych i cukru. Do jego wzrostu w czerwcu przyczyniły się głównie wzrost cen wyrobów mlecznych aż o 8,3 proc, cen zbóż o 4,2 proc. (głównie pszenica wysokobiałkowa) oraz cen mięsa o 1,8 proc.

Katastrofalna susza na południu Europy

Skąd takie wzrosty cen żywności? Główną przyczyną jest jedna z największych w ostatnich latach susz na południu Europy, głównie w Hiszpanii i we Włoszech. Gorące i suche lato można też odczuć w niższych zbiorach na Morawach i na Ukrainie.

Anomalie pogodowe mocno wpłyną na spadek zbiorów zbóż, w tym szczególnie niektórych odmian pszenicy np. durum. Szacuje się, że w Hiszpanii i we Włoszech zbiory mogą być niższe nawet o … 60-70%, a na Ukrainie o połowę, co już ma i nadal będzie miało wpływ na wzrost cen. Hiszpania i Włochy są głównym producentem oliwek, których zbiory też będą o ok. 50% niższe. Susza zniszczyła też inne uprawy, np. orzechów.

Z kolei ceny żywności mają duży wpływ nie tylko na domowe budżety. Stanowią one dominujący udział w tzw. koszyku inflacyjnym (ok. 25%), czyli systemie wykorzystywanym do obliczania wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Zatem, w najbliższym czasie możemy spodziewać się powrotu tempa inflacji na ścieżkę wzrostową.

Co to oznacza dla cen obligacji i akcji?

Wyższa inflacja to główny argument za ograniczaniem programu luźnej polityki monetarnej w Europie, co w najbliższych miesiącach może spowodować przyspieszenie wyprzedaży obligacji krajów Strefy Euro, czyli straty dla ich posiadaczy, dalszego umacniania się euro a co za tym idzie kłopotów dla posiadaczy akcji spółek Eurolandu.

O tym jak susza wpłynie na inflację dowiemy się w ciągu kilku tygodni, ale patrząc na wygórowane ceny niektórych aktywów w Europie warto zachować ostrożność w dalszym, bezkrytycznym nabywaniu akcji i obligacji spod znaku euro.

Źródło: Food and Agriculture Organization of the United Nations /Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online