Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze
Analizy i Komentarze

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czas czytania: 3 minuty

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

  • Rynki na świecie odreagowują grudniowe spadki
  • Nieoczekiwana zmiana stanowiska Rezerwy Federalnej
  • Negocjacje USA-Chiny bez przełomu
  • Serial pt. „Brexit” przyjmuje cechy telenoweli
  • Wzrost ceny złota nabiera tempa

Po trudnym grudniu, styczeń okazał się miesiącem solidnego odbicia na światowych giełdach. Praktycznie w całym okresie zyskiwała większość głównych parkietów, zarówno w krajach rozwiniętych jak i na rynkach wschodzących:

Liderami wzrostów okazały się południowoamerykańskie indeksy z argentyńskim na czele (+19,92%). Najmniej, bo +0,52% zyskał indyjski Sensex:

Nastroje w Polsce wpisywały się w styczniową euforię. Szeroki indeks WIG zyskał w tym okresie +4,64%, rozbudzając nadzieje rodzimych inwestorów na dalsze spadki w kontekście fatalnego 2018 roku (indeks WIG stracił aż -9,5%).

Zaskakująca zmiana retoryki FED

Wygląda na to, że amerykańska Rezerwa Federalna (FED – odpowiednik banku centralnego) dostarczyła rynkom to, czego od dawna oczekiwały. Po posiedzeniu, które odbyło się w ostatnich dniach stycznia, obserwowaliśmy wzrosty na giełdach:

Rosły także ceny obligacji skarbowych (ich rentowności spadały):

Inwestorom przypadł do gustu fakt, że FED usunął ze swojego komunikatu wzmiankę o dalszych stopniowych podwyżkach stóp procentowych, oraz zasygnalizował, że w razie potrzeby wyhamuje redukcję swojej sumy bilansowej (zmniejszy wartość sprzedaży zakupionych we wcześniejszych latach papierów wartościowych, kiedy realizowano program ilościowego luzowania polityki pieniężnej).

Rozmowy handlowe na linii USA - Chin ciągle trwają

Rozmowy między Białym Domem a Pekinem w kwestiach handlu miedzy USA i Chinami przedłużają się. Co prawda, po zakończonym spotkaniu w pod koniec stycznia stwierdzono, że osiągnięto znaczące postępy. Światła dziennego nie ujrzały jednak żadne konkrety. To nie najlepsza informacja dla rynków, ponieważ oczekiwania ze strony inwestorów na rozwiązanie konfliktu są spore, a strony wciąż dzieli zbyt wiele różnic w kluczowych kwestiach porozumienia. Fakt ten powoduje, że szanse na sfinalizowanie jakiejkolwiek umowy są niewielkie. Trwający spór handlowy zbiera swoje żniwo, co jest szczególnie widoczne w przypadku chińskiej gospodarki. Opublikowane dane przez Caixin nt. indeksu PMI dla przemysłu wskazały na jego spadek do poziomu 48,3 pkt. Jest to odczyt najsłabszy od 3 lat:

Cierpliwość do Wielkiej Brytanii powoli się wyczerpuje

W ostatnim tygodniu stycznia Brytyjska Izba Gmin zagłosowała za poprawką wyrażającą poparcie dla umowy wyjścia z Unii Europejskiej, jeśli tylko rządowi uda się zamienić kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Płn, (kwestia granicy między Irlandią Północną a Irlandią). Wynik głosowania sprowadza się do przyznania premier Theresie May mandatu do podjęcia próby renegocjacji obecnej umowy wyjścia z UE. Problem w tym, że Bruksela sprawę stawia jasno - żadnych dodatkowych negocjacji z Londynem nie będzie.

Ciągłe głosowania, które niczego nie mogą rozstrzygnąć oraz zapewnienia Premier Theresy May o dalszych negocjacjach z Unią powodują, że inwestorzy powoli tracą cierpliwość. Widać to szczególnie w przypadku brytyjskiego funta, który, po kilku dniach wzrostów zaczął ponownie tracić na wartości:

Złoto kontynuuje wzrosty

Po udanym grudniu w wykonaniu złota, cena kruszcu w styczniu kontynuowała wzrosty. Dynamika wzrostów zwiększyła się w końcówce miesiąca, gdy cena kruszcu przebiła psychologiczną barierę 1300 USD/uncję:

Warto zaznaczyć, że kontynuacja wzrostu cen kruszcu odbywała się równolegle ze wzrostami na rynkach akcji. Jest to nietypowa sytuacja, ponieważ złoto i akcje są ze sobą ujemnie skorelowane (złoto zyskuje, gdy cena akcji spada). Fakt ten może okazać się prognostykiem dla rynków akcji w najbliższym czasie.

Poprawa nastrojów widoczna na rynkach akcji w styczniu ma w naszym odczuciu chwilowy charakter. Za tą tezą przemawia wiele ryzyk (niepewność w kwestii Brexitu, przedłużające się rozmowy w sprawie porozumienia handlowego na linii USA-Chiny), które mogą powodować presję na inwestorach, a w konsekwencji negatywnie wpływać na zachowanie się cen akcji. Dlatego, nasze obecne nastawienie do rynków jest negatywne.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online