Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Wideo Wyświetlany na stronie głównej
Wideo Wyświetlany na stronie głównej

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc maj

Czas czytania: 2 minuty

Zapraszamy na materiał wideo, w którym przedstawiamy skład i bieżące wyniki subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc maj 2017

Na większości rynków obligacyjnych obserwowaliśmy w maju spadek rentowności obligacji (wzrost ich cen). Największy spadek rentowności, a zarazem wzrost cen, podobnie jak w kwietniu, zanotowały obligacje wysokodochodowe w Europie.

Przechodząc do składu naszego funduszu, instrumenty obligacyjne to prawie 77% portfela. W maju, w związku z bardzo dobrym wynikiem, zrealizowaliśmy zysk z instrumentów dających ekspozycję na rynki wschodzące, redukując tym samym ich udział w portfelu z 15% do 0%. Dodatkowo, zwiększyliśmy zaangażowanie w amerykańskie obligacje skarbowe z 19% do 28% oraz w instrumenty zyskujące na spadku cen niemieckich obligacji skarbowych z 8% do 14%. Gotówka na poziomie 23% posłuży do kolejnych nabyć.

Z punktu widzenia alokacji geograficznej, Stany Zjednoczone oraz Europa to obecnie 62% portfela. Resztę stanowią pozostałe kraje.

W Stanach Zjednoczonych utrzymujemy zaangażowanie w instrumentach zarabiających na wzrostach cen amerykańskich obligacji skarbowych o terminach zapadalności od 7 do 20 lat (instrumenty iShares) oraz obligacjach o dłuższych terminach zapadalności poprzez ETFy Vanguard, PIMCO I SPDR.

Ponadto, dzięki instrumentom iShares TIPS oraz Vanguard Intermediate-Term Corporate Bond zarabiamy na wzrostach cen odpowiednio obligacji indeksowanych inflacją oraz obligacji korporacyjnych.

W Europie inwestujemy w obligacje wysokodochodowe poprzez fundusze T Rowe i Ecofi High Yield. oraz w instrumenty Lyxor Bund Daily Short oraz Lyxor Daily Double Short Bund, które zarabiają na spadkach cen niemieckich obligacji skarbowych, czyli wzroście ich rentowności. Drugie z wymienionych rozwiązań posiada wbudowaną podwójną dźwignię.

W portfelu posiadamy również instrumenty, które dają nam ekspozycję na rynki obligacji w ujęciu globalnym. Poprzez fundusz RUBRICS inwestujemy globalnie w obligacje skarbowe i korporacyjne. Fundusz Morgan Stanley daje nam ekspozycję na obligacje denominowane w walucie euro, a dzięki funduszowi AXA World nasze zyski są dodatkowo chronione przed inflacją.

Wyniki Funduszu w maju: miesięczna stopa zwrotu tytułu P, w PLN, na dzień 31.05.2017 wyniosła -0,11%.

Zapraszam na kolejne podsumowanie za miesiąc.

Aleksander Jawień, Zarządzający funduszem IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online