Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Wideo
Wideo

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc czerwiec

Czas czytania: 2 minuty

Zapraszamy na materiał wideo, w którym przedstawiamy skład i bieżące wyniki subfunduszu IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania za miesiąc czerwiec 2017

Na rynkach obligacyjnych obserwowaliśmy w czerwcu wzrosty rentowności obligacji (spadki ich cen). Największy wzrost rentowności, a zarazem spadek cen, zanotowały 10-letnie niemieckie obligacje skarbowe.

Przechodząc do składu naszego funduszu, instrumenty obligacyjne to prawie 89% portfela. W czerwcu zwiększyliśmy nasze zaangażowanie w amerykańskie obligacje skarbowe z 28% do 36% oraz w instrumenty zyskujące na spadku cen niemieckich obligacji skarbowych z 14% do 19%, angażując całą gotówkę inwestycyjną w instrumenty finansowe. Pozostała gotówka na poziomie 11% służy jako zabezpieczenie ryzyka walutowego.

Z punktu widzenia alokacji geograficznej, największą część portfela, bo niespełna 50%, stanowią Stany Zjednoczone. Europa to obecnie 30% portfela. Resztę stanowią pozostałe kierunki.

W Stanach Zjednoczonych utrzymujemy zaangażowanie w instrumentach zarabiających na wzrostach cen amerykańskich obligacji skarbowych o terminach zapadalności od 7 do 20 lat (instrumenty iShares) oraz obligacjach o dłuższych terminach zapadalności poprzez ETFy Vanguard, PIMCO I SPDR. W czerwcu zwiększyliśmy udział w tej grupie obligacji nabywając instrumenty PIMCO oraz Vanguard Long Term Government Bond.

Instrumenty iShares TIPS oraz Vanguard Intermediate-Term Corporate Bond pozwalają nam zarabiamć na wzrostach cen odpowiednio obligacji indeksowanych inflacją oraz obligacji korporacyjnych.

W Europie w dalszym ciągu utrzymujemy ekspozycję na obligacje wysokodochodowe poprzez fundusze T Rowe i Ecofi High Yield.

Posiadamy także instrumenty Lyxor, które zarabiają na spadkach cen niemieckich obligacji skarbowych, czyli wzroście ich rentowności. W czerwcu zwiększyliśmy zaangażowanie w tej grupie instrumentów, a dokładnie w instrument Lyxor Bund Daily Short z 5% do 10%.

Fundusze RUBRICS oraz Morgan Stanley dają nam ekspozycję na rynki obligacji skarbowych i korporacyjnych w ujęciu globalnym a dzięki funduszowi AXA World nasze zyski są dodatkowo chronione przed inflacją.

Wyniki funduszu w czerwcu: Miesięczna stopa zwrotu tytułu P, w PLN, na dzień 30.06.2017 wyniosła +0,05%.

Zapraszam na kolejne podsumowanie za miesiąc.

Aleksander Jawień, Zarządzający funduszem IFM Globalny Ostrożnego Oszczędzania.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online