Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Wideo
Wideo

Skład i wyniki funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania za miesiąc czerwiec

Czas czytania: 3 minuty

Zapraszamy do obejrzenia wideo, w którym przedstawiamy skład i wyniki subfunduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania za miesiąc czerwiec 2017.

W czerwcu globalne rynki akcji nie pokazały siły. Najlepiej radził sobie główny indeks tureckiej giełdy zwyżkując o 3 proc. Kiepsko wypadły główne europejskie parkiety. Największą stratę odnotował hiszpański IBEX. Najbardziej, bo prawie 5%, straciła giełda w Rosji.

Na rynkach obligacyjnych obserwowaliśmy w czerwcu wzrosty rentowności obligacji (spadki ich cen). Największy wzrost rentowności, a zarazem spadek cen, zanotowały 10-letnie niemieckie obligacje skarbowe.

Przechodząc do ogólnego składu funduszu mieszanego, obecnie ponad połowę portfela stanowią instrumenty akcyjne, a blisko 15% instrumenty obligacyjne.

W czerwcu zrealizowaliśmy zysk na części instrumentów obligacyjnych, które dawały nam ekspozycję na globalne obligacje indeksowane inflacją (zysk 1,49%) oraz na obligacje skarbowe w Stanach Zjednoczonych (zysk ponad 4%). Dodatkowo, zakupiliśmy instrumenty dające nam ekspozycję na sektor energetyczny w USA.

W części obligacyjnej posiadamy obecnie Instrument Lyxor Daily Double Short Bund, który zarabia na spadkach cen niemieckich obligacji skarbowych, czyli wzroście ich rentowności. Instrument ten ma wbudowaną podwójną dźwignię, co oznacza, że wraz ze wzrostem rentowności obligacji zarabiamy podwójnie. Oprócz tego utrzymujemy zaangażowanie w fundusz europejskich obligacji wysokodochodowych Ecofi High Yield.

Część akcyjna to szereg ETFów, zarabiających na spadkach poszczególnych indeksów. db x-trackers Short zarabia na spadku indeksu DAX. ProShares Short, UltraShort i Direction Daily zarabiają, kiedy indeks S&P500 spada, z tego drugie i trzecie rozwiązanie ma wbudowaną dźwignię (dzienna stopa zwrotu indeksu S&P500 mnożona jest odpowiednio x2 oraz x3). Z kolei ProShares Short QQQ zarabia na spadkach indeksu Nasdaq100. Utrzymujemy także ekspozycję na spadki spółek amerykańskich o małej kapitalizacji zgrupowanych w indeksie Russell2000 poprzez fundusze ProShares Short Russel 2000 oraz ProShares UltraShort Russel 2000 odpowiednio z pojedynczą oraz podwójną dźwignią.

W części akcyjnej posiadamy także fundusz Sextant zarabiający na wzrostach akcji spółek z Europy.

W części surowcowej, dzięki instrumentom VanEck Vectors Junior Gold Miners ETF oraz VanEck Vectors Gold Miners ETF inwestującym globalnie w kopalnie złota, które są ściśle skorelowane z ceną tego kruszcu.

Ekspozycję na srebro daje nam fundusz iShares Silver ETF. Jest to instrument inwestujący bezpośrednio na rynku srebra.

W czerwcu nabyliśmy instrument Energy Select Sector SPDR, który daje nam możliwość inwestowania w sektor energetyczny w USA, a pośrednio daje ekspozycję na rynek ropy naftowej.

Przechodząc do wyników: miesięczna stopa zwrotu tytułu A, w złotówce, na dzień 30.06.2017 to -0,65%.

Zapraszam na kolejny materiał wideo za miesiąc.

Aleksander Jawień, Zarządzający funduszem IFM Globalny Aktywnego Inwestowania.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online