Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze
Analizy i Komentarze

Sierpień: problemy Turcji niepokoją inwestorów

Czas czytania: 3 minuty

Kluczowe wydarzenia sierpnia:

• Prezydent Turcji pogrąża tureckie rynki finansowe

• Waluty krajów rynków wschodzących pod presją

• Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej łagodzi ton co do prowadzonej polityki

• Cena złota spada do poziomów obserwowanych w 2016 roku

Sierpień na większości światowych giełd upłynął pod znakiem awersji do ryzyka. Mocno traciły główne rynki europejskie oraz część rynków wschodzących. Najgorzej wypadł główny indeks giełdy włoskiej FTSE MIB, który stracił w sierpniu blisko -9%. Liderem wzrostów był z kolei amerykański S&P500 z nieco ponad 3% wzrostem:

Dla polskich inwestorów sierpień to drugi z rzędu miesiąc z dodatnią stopą zwrotu. Szeroki indeks WIG, po lipcowym rajdzie o ponad 7%, zamyka miesiąc kończący wakacje ze wzrostem o 0,39%. Warto jednak przypomnieć, że wcześniejsze miesiące 2018 roku nie były udane. Narastająco, od stycznia główny indeks warszawskiej giełdy jest o ponad -5,5% „pod kreską”.

Turcja testuje nerwy inwestorów

Seria śmiałych poczynań tureckiego prezydenta Recepa Erdoğana mocno nadszarpnęła zaufanie inwestorów do aktywów kraju znad Bosforu. Próba wywierania wpływu na działania banku centralnego oraz pogorszenie stosunków handlowych i dyplomatycznych ze Stanami Zjednoczonymi spowodowały silną wyprzedaż tureckich akcji:

tureckiej waluty:

jak i obligacji, windując ich rentowność do poziomów przekraczających 20%:

Tureckie problemy ciążą mocno wszystkim rynkom wschodzącym. Indeks MSCI EM, który grupuje 24 kraje, był w sierpniu na najniższym poziomie od lipca ub.r., a waluty poszczególnych krajów z tej grupy notują spadki w stosunku do amerykańskiego dolara:

Na sytuacji w Turcji cierpi również europejski sektor bankowy. W związku z osłabieniem się liry tureckiej przedsiębiorstwa mogą mieć bowiem problem ze spłatą kredytów w euro i dolarze, które były ochoczo zaciągane w ostatnich latach:

Prezes FED łagodzi ton. Zasługa Trumpa?

Sierpniowe sympozjum bankierów centralnych organizowane co roku w amerykańskim Jackson Hole było mocno wyczekiwanym przez inwestorów wydarzeniem w kontekście kształtu polityki monetarnej w najbliższym czasie. Obserwatorzy szczególnie wyczekiwali wystąpienia szefa FED (amerykańskiego banku centralnego), Jerome’a Powella, który podkreślił gotowość banku do kontynuacji stopniowych podwyżek stóp procentowych. Dodał jednak stwierdzenie, że te zależą od koniunktury gospodarczej. Rynek zinterpretował niniejsze słowa jako gołębie, a być może nawet jako ukłon w stronę Białego Domu. Wcześniej bowiem Donald Trump publicznie skrytykował politykę monetarną FED. Prezydent, w swoich publicznych wypowiedziach wskazywał, że dalsze podwyżki zaszkodzą amerykańskiej gospodarce i FED nie powinien podwyższać kosztu pieniądza.

W rezultacie amerykańska waluta uległa osłabieniu, a w ślad za nią spadły rentowności amerykańskich 10-latek (ich ceny wzrosły):

Złoto znalazło dno?

Od momentu, kiedy cena złota spadła w maju b.r. poniżej istotnego poziomu 1300 USD za uncję, obserwowaliśmy systematyczne osuwanie się kursu. Sytuacja ta trwała do połowy sierpnia, kiedy to notowania znalazły „dołek” i powróciły do wzrostów, odbijając się od poziomu 1160 USD:

Odbicie to może jednak być chwilowe i mieć związek z osłabieniem się amerykańskiego dolara. Dziwić może fakt, że w obliczu awersji do ryzyka obserwowanej na rynkach finansowych, cena złota, które jest postrzegane jako bezpieczne aktywo, systematycznie spadała.

Odreagowanie na ropie

Na rynku ropy naftowej, po mocnych spadkach zapoczątkowanych w lipcu, sierpień przyniósł odreagowanie kursu:

Wsparciem dla cen ropy naftowej były odczyty stanu zapasów tego surowca w USA. W ciągu dwóch ostatnich tygodni spadek wyniósł prawie 9 mln baryłek:

Awersja do ryzyka, jaką obserwujemy w ostatnim czasie na giełdach, głównie europejskich, potwierdza zasadność naszego negatywnego podejścia do rynku akcji. Ta niekorzystna sytuacja może się pogłębić wraz z nadejściem korekty na rynku amerykańskim, co według nas jest tylko kwestią czasu. Dlatego też warto zachować daleko idącą ostrożność, podejmując decyzję o zakupie akcji.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

Drukuj

Przeczytaj również

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Grudzień: Święty Mikołaj zapomniał o inwestorach

Czytaj więcej

Listopad: inwestorzy w mieszanych nastrojach

Czytaj więcej

11% w 2018 r. - trzecia wypłata dywidendy w funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania

Czytaj więcej

IFM GLOBALNY AKTYWNEGO INWESTOWANIA NAJLEPSZY WŚRÓD FUNDUSZY MIESZANYCH

Czytaj więcej

Październik: fatalny miesiąc dla inwestorów

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online