Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze
Analizy i Komentarze

Październik: fatalny miesiąc dla inwestorów

Czas czytania: 5 minuty

Kluczowe wydarzenia października:

• Rynki boją się jastrzębiego tonu FED. EBC bez przełomu

• Chińska gospodarka zwalnia, władze zapowiadają wsparcie

• Europa w opałach: włoski budżet niepokoi Brukselę, niemiecka lokomotywa zwalnia

• Złoto powraca do wzrostów, ropa tanieje

Październikowe tąpnięcie na światowych giełdach po raz kolejny w tym roku wystawiło na próbę cierpliwość inwestorów. Tym razem do spadków dołączył także względnie odporny do tej pory, rynek amerykański, na którym indeks największych spółek S&P 500 stracił blisko -7%:

Na przeciwnym biegunie znalazł się rynek brazylijski, gdzie w wyniku euforii związanej z wyborami prezydenckimi oraz obietnicami przyszłego prezydenta, Jail’a Bolsonaro, główny indeks Bovespa zyskał ponad 10%. Polska giełda nie była w październiku wyjątkiem. Indeksy WIG oraz WIG20 straciły odpowiednio -6,21% oraz -5,83%.

FED straszy rynki akcji

Zimnym prysznicem dla inwestorów był protokół z wrześniowego posiedzenia FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku). Dokument wskazywał, że FED (amerykański bank centralny) dopuszcza możliwość podniesienia stóp procentowych powyżej poziomu neutralnego dla gospodarki, szacowanego obecnie na poziomie 3%. Perspektywa mocniejszego wzrostu kosztu pieniądza wzbudziła niepokój rynków. Traciły amerykańskie akcje:

a rentowność 10-letnich papierów skarbowych przekroczyła 3,2%:

EBC nie zmienia retoryki

Podczas październikowego posiedzenia włodarze Europejskiego Banku Centralnego (EBC) nie zmienili retoryki w kwestii polityki monetarnej. Program skupu aktywów ma zostać zakończony w grudniu 2018 roku, a stopy procentowe mają pozostać na niezmienionym poziomie (obecnie 0%) do końca lata 2019 roku. Rynek oczekiwał, że w związku z gorszymi danymi ekonomicznymi napływającymi z gospodarek strefy euro EBC okaże bardziej gołębi ton. Prezes EBC, Mario Draghi stwierdził jednak, że ostatnie rozczarowujące dane należy traktować jako chwilowe spowolnienie na ścieżce ekspansji gospodarki strefy euro.

Chiny zwalniają

Konflikt handlowy na linii Pekin – Waszyngton daje się we znaki zarówno chińskiej gospodarce, jak i chińskiej giełdzie. W trzecim kwartale dynamika wzrostu PKB spadła do +6,5%, wobec szacunków na poziomie 6,6%. To wynik, o którym wiele państw na świecie może tylko pomarzyć, niemniej jednak jest dynamika wzrostu jest w Chinach najniższa od 2009 r. Inwestorów mocno zaniepokoiły te dane, czego dowodem była kontynuacja spadków indeksu Shanghai Composite:

Władze Państwa Środka nie pozostają bierne i podejmują szereg działań mających pobudzić rynek krajowy. W październiku po raz kolejny obniżono poziom rezerw obowiązkowych banków, aby zwiększyć płynność na rynku. W planach jest także obniżka podatków dla osób fizycznych poprzez wprowadzenie większej możliwości skorzystania z ulg. Pytanie, czy działania te będą wystarczające, aby zredukować negatywny wpływ konfliktu handlowego.

Włosi idą w zaparte. Niemcy czeka stagnacja?

W Europie emocji wciąż dostarcza kwestia włoskiego budżetu. Przedstawiciele Unii Europejskiej ostrzegli rząd w Rzymie, że przedstawione założenia stanowią naruszenie unijnych zasad i mogą doprowadzić do wzrostu zadłużenia kraju. Nic nie wskazuje jednak na to, aby włoskie władze poszły na jakiekolwiek ustępstwa w tej sprawie. Postawa ta skłoniła inwestorów do wyprzedaży włoskich obligacji, w efekcie czego rentowność 10-letnich włoskich obligacji skarbowych wzrosła do ponad 3,75% (ich cena spadła):

Agencja Moody’s ścięła rating dla Włoch do Baa3 z Baa2 uzasadniając to obawami związanymi z ogromnym zadłużeniem (utrzyma się wokół 130 % w stosunku do PKB). Z kolei agencja S&P Global Ratings zdecydowała się utrzymać rating Włoch, przynajmniej do czasu zakończenia procesu legislacyjnego w kwestii budżetu, zmieniając jedynie jego perspektywę na negatywną.

Nie tylko Włochy generują negatywne informacje dla strefy euro. W swoim comiesięcznym raporcie Bundesbank napisał, że w trzecim kwartale niemiecka gospodarka mogła w ogóle nie urosnąć. Stagnacja mogła być spowodowana słabą kondycją przemysłu, przede wszystkim w sektorze motoryzacyjnym. Jeśli zaś chodzi o gospodarkę strefy euro, pod koniec miesiąca dowiedzieliśmy się, że w III kwartale PKB wzrósł tam w stosunku do II kwartału raptem o 0,2%, wobec szacunków i poprzedniego odczytu na poziomie 0,4%. Doniesienia te mocno ciążyły na europejskiej walucie powodując jej znaczne osłabienie się w stosunku do amerykańskiego dolara:

Inwestorzy wracają do złota. Ropa w odwrocie

Złoto ma za sobą udany miesiąc. Cena królewskiego kruszcu przekroczyła w październiku poziom 1240 USD, a inwestorzy są przekonani, że dobra passa będzie kontynuowana również w nadchodzących dniach.

Umacnianie się złota to efekt znaczących spadków na rynkach akcji. Inwestorzy w obawie o swój kapitał, szukają aktywów postrzeganych za bezpieczne, a do takich właśnie należy złoto.

Siła amerykańskiego dolara oraz wzrost poziomu zapasów sprzyjała spadkom na rynku ropy naftowej w październiku. Cena amerykańskiej odmiany surowca spadła poniżej 65 USD za baryłkę:

Sporo emocji wzbudza kwestia irańskiego eksportu ropy naftowej, który w ostatnich miesiącach spadał za sprawą nałożenia na ten kraj sankcji przez USA. Znikome jest jednak prawdopodobieństwo spadku eksportu irańskiej ropy do zera, gdyż wiele krajów po prostu tej ropy potrzebuje. Inwestorzy najprawdopodobniej zaczęli sobie to uświadamiać.

Październikowa przecena na światowych giełdach potwierdziła słuszność naszego podejścia, w którym wskazywaliśmy daleko idącą ostrożność w stosunku do rynków akcji. Uważamy, że najbliższe tygodnie mogą przynieść odrobinę wytchnienia. Przemawia za tym sezonowość, chęć skorygowania przez rynek mocnych spadków oraz zbliżający się sezon świąteczny, kojarzony z tzw. „rajdem św. Mikołaja”.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

Drukuj

Przeczytaj również

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Grudzień: Święty Mikołaj zapomniał o inwestorach

Czytaj więcej

Listopad: inwestorzy w mieszanych nastrojach

Czytaj więcej

11% w 2018 r. - trzecia wypłata dywidendy w funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania

Czytaj więcej

IFM GLOBALNY AKTYWNEGO INWESTOWANIA NAJLEPSZY WŚRÓD FUNDUSZY MIESZANYCH

Czytaj więcej

Październik: fatalny miesiąc dla inwestorów

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online