Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Opinie
Opinie

Mauricio Macri reformuje Argentynę

Czas czytania: 2 minuty

Wybrany w grudniu 2015 roku na prezydenta Mauricio Macri stara się wprowadzić prorynkowe zmiany w Argentynie. Urzędującemu prezydentowi udało się wprowadzić kilka istotnych reform gospodarczych oraz przywrócić kraj na międzynarodowy rynek długu. Kosztowne społecznie reformy powodują wzrost niezadowolenia obywateli. Reformowanie utrudnia niełatwa sytuacja gospodarcza kraju, która wynika przede wszystkim z konieczności utrzymywania wysokich stóp procentowych, ograniczania wydatków budżetowych oraz kryzysu w Brazylii, która jest największym odbiorcą argentyńskich produktów.

Prorynkowe reformy w Argentynie

Po kilkunastu latach lewicowych rządów rodziny Kirchnerów (W latach 2003-2007 rządził Nestor Carlos Kirchner, a w latach 2007-2015 jego żona Cristina Fernandez de Kirchner) do władzy doszedł centroprawicowy polityk Mauricio Macri. Nowy prezydent od początku kadencji zaczął wdrażać prorynkowe reformy. O skali niezbędnych reform świadczy chociażby niska pozycja Argentyny w rankingu Ease of doing business, w którym Argentyna znajduje się dopiero na 116 pozycji. Wśród najważniejszych reform Macriego można wymienić zmniejszenie subsydiów rządowych oraz zniesienie ograniczeń w wymianie walutowej. Nowy prezydent zdecydował także o uwolnieniu kursu walutowego, którego utrzymywanie na zbyt wysokim poziomie przez poprzednie władze spowodowało znaczne obniżenie poziomu rezerw walutowych. Dzięki porozumieniu z funduszami hedgingowymi Argentynie udało się również po 15 latach wrócić na światowy rynek długu.

21_03_img1.png

Trudny rok dla gospodarki

Mauricio Macri rozpoczął rządy w trudnym momencie. Poprzedni rząd starając się utrzymać wzrost gospodarczy doprowadził do znacznego wzrostu inflacji oraz deficytu budżetowego. Od czwartego kwartału 2015 roku PKB kraju spada, a liczba miejsc pracy maleje.

21_03_img2.png

Konieczność ograniczania deficytu budżetowego oraz walka z wysoką inflacją (przekracza ona 20 proc. r/r) dodatkowo ogranicza poziom aktywności gospodarczej w Argentynie. Wprowadzanie bolesnych reform w tak trudnych warunkach gospodarczych powoduje wzrost niezadowolenia społeczeństwa, a krajem coraz częściej wstrząsają organizowane przez wpływowe związki zawodowe strajki. Problemem dla argentyńskiej gospodarki jest także największy od lat 80-tych kryzys w Brazylii, która jest największym odbiorcą argentyńskich produktów.

21_03_img3.png

Ze względu na trudną sytuację gospodarczą kraju oraz koszty społeczne reform spada poparcie dla urzędującego prezydenta. Po raz pierwszy od wyborów prezydenckich większość Argentyńczyków nie popiera Mauricio Macriego. Z marcowego sondażu wynika, że Macri obecnie cieszy się poparciem zaledwie 40,2 proc. Argentyńczyków.

Co to oznacza dla Ciebie, Inwestorze?

Argentyna jest drugą co do wielkości gospodarką Ameryki Południowej. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat kraj ten wielokrotnie doświadczał kryzysów gospodarczych spowodowanych nieudolną polityką gospodarczą. Reformy wprowadzone przez Mauricio Macriego z pewnością nie przyniosą natychmiastowych efektów, ale w dłuższym terminie powinny pomóc w poprawie sytuacji gospodarczej.

Autor: IFM Global Funds

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online