Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze
Analizy i Komentarze

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czas czytania: 5 minuty

Kluczowe wydarzenia lutego:

  • Globalne rynki akcji kończą luty w dobrych nastrojach
  • Biały Dom wspiera inwestorów przesuwając termin osiągnięcia porozumienia z Chinami
  • Fed pozostanie cierpliwy?
  • Wydłużenie terminu Brexitu coraz bliżej
  • Ceny surowców rosną w ślad za akcjami

Luty okazał się udany dla posiadaczy akcji na rynkach rozwiniętych. Posiadacze akcji spółek z rynków wschodzących nie zaliczą już tego miesiąca do szczególnie udanych. Wyjątkiem są Chiny, gdzie główny indeks giełdowy Shanghai Composite tylko w lutym wzrósł o prawie +14%. Maruderami okazały się giełdy, które w styczniu odnotowały najwyższe wzrosty, czyli argentyńska i rosyjska:

Polski rynek, po stosunkowo udanym styczniu, zakończył luty na poziomach neutralnych. Szeroki indeks warszawskiej giełdy WIG stracił -0,54 %.

Termin wprowadzenia ceł przez USA przesunięty – chińscy inwestorzy zachwyceni

W końcówce lutego prezydent USA, Donald Trump poinformował, że czas na wypracowanie porozumienia handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zostanie przesunięty. Przypomnijmy, że amerykańsko – chiński rozejm handlowy rozpoczął się w grudniu zeszłego roku i miał potrwać do 1 marca. Z dotychczasowych zapowiedzi amerykańskiej administracji wynikało, że jeśli do tego momentu nie zostanie zawarta kompleksowa umowa gospodarcza pomiędzy Pekinem a Waszyngtonem, to po zakończeniu rozejmu cła na chińskie produkty sprowadzane do USA o wartości 250 mld USD rocznie wzrosną z 10% do 25%.

Chińscy inwestorzy nie kryli euforii – główny indeks chińskiej giełdy w odpowiedzi na tę informację wzrósł w jeden dzień o prawie 6%:

Pytanie czy euforia ta nie jest przesadzona. Chińska gospodarka zwalnia, o czym świadczą napływające na rynek dane. Chiński PMI dla przemysłu trzeci miesiąc z rzędu znajduje się poniżej poziomu 50, sygnalizując spowolnienie:

O ile zawarcie amerykańsko – chińskiego porozumienia byłoby pozytywnym wydarzeniem dla globalnych rynków, o tyle wiele będzie zależało od warunków tego pokoju. Jeśli umowa okazałaby się „powierzchowna”, a USA pozostawiłoby sobie możliwość kontrolowania postępów w jej realizacji przez Chińczyków, strasząc powrotem do wojny celnej w razie jej nieprzestrzegania, niepewność z globalnych rynków na pewno nie zniknie.

FED ściąga palec ze spustu

W drugiej połowie lutego FED (Amerykańska Rezerwa Federalna, odpowiednik Banku Centralnego) opublikował protokół ze styczniowego posiedzenia. Część członków Rezerwy Federalnej nadal uważa, że gospodarka jest w dobrej kondycji i należałoby jako następny ruch rozważać podwyżkę stóp, jednak spora grupa członków jest zdania, że podwyżka powinna nastąpić tylko w momencie, gdy presja inflacyjna zacznie rosnąć. Tym samym ruch taki staje się coraz mniej prawdopodobny, co zdaje się potwierdzać także rynek:

Kolejnym aspektem jest program redukcji bilansu FED, czyli odwrócona operacja tego, co wcześniej nazywane było potocznie dodrukiem pieniądza . Zmniejszanie bilansu postępuje w tempie ok. 50 mld dolarów miesięcznie, a protokół wskazuje, że operacja ta, miałaby zakończyć się w tym roku.

Taka perspektywa stanowi dla inwestorów ulgę, co odzwierciedlają notowania indeksu amerykańskiej giełdy:

Wielka Brytania przesunie termin Brexitu?

W ostatnią środę lutego w brytyjskim parlamencie odbyło się kilka głosowań dotyczących Brexitu, czego efektem finalnym może być przesunięcie terminu, kiedy to Wielka Brytania opuści wspólnotę europejską. Spekulacje na temat przedłużenia terminu Brexitu, które od jakiegoś czasu pojawiają się na rynku, są wsparciem dla brytyjskiej waluty

Obecnie harmonogram Brexitu na najbliższe dwa tygodnie jest następujący: 12 marca członkowie parlamentu będą głosować obecną propozycję Brexitu wypracowaną przez premier May, która z dużym prawdopodobieństwem zostanie odrzucona. Jeśli tak się stanie, kolejnego dnia (13 marca) parlamentarzyści będą głosować możliwość wyjścia Wielkiej Brytanii bez żadnego porozumienia, tutaj również najbardziej realną opcją wydaje się odrzucenie. Wreszcie 14 marca parlament głosowałby możliwość przesunięcia ostatecznego terminu wyjścia ze wspólnoty, który na ten moment ustalony jest na 29 marca. Jeśli taka opcja zostanie przyjęta, wówczas premier May uda się do Brukseli w celu otrzymania oficjalnej zgody. Biorąc pod uwagę ostatnie komentarze ze strony UE wszystko na to wskazuje, że Bruksela udzieliłaby aprobaty dla takiego rozwiązania.

Z punktu widzenia inwestorów, przesunięcie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE będzie przedłużeniem okresu niepewności, co może odbijać się negatywnie na wartości brytyjskich aktywów. Tym samym obserwowana w ostatnim czasie aprecjacja brytyjskiego funta może okazać się krótkotrwała.

Udany miesiąc na rynku surowców

W ślad za zwyżkami na rynkach akcji oraz nadziejami związanymi z zażegnaniem konfliktu handlowego, luty okazał się udany na rynku surowców

Cena złota, pomimo korekty w ostatnich dniach miesiąca, pozostała stabilna na poziomach powyżej 1300 USD/uncję:

Ropa naftowa kontynuowała wzrosty z początku roku. Co prawda, w końcówce lutego notowaniom chwilowo zaszkodził tweet Donalda Trumpa stwierdzający, że cena surowca jest zbyt wysoka, to jednak informacja o istotnym spadku zapasów ropy naftowej w USA (zapasy uszczupliły się o ponad 8 mln baryłek, podczas, gdy oczekiwano ich wzrostu o niespełna 3 mln) spowodowała powrót do wzrostów:

Uważamy, że obserwowane w ostatnim czasie silne wzrosty na rynkach akcji nie mają uzasadnienia. Świadczą o tym kiepskie odczyty danych makroekonomicznych z wielu gospodarek. Zaostrzenie stanowiska członków Rezerwy Federalnej może nastąpić tak samo szybko, jak ostatnio obserwowana zmiana tonu na bardziej gołębi. Z kolei, ewentualna niezdolność USA do osiągnięcia dobrych warunków oczekiwanego porozumienia handlowego z Chinami może zostać odebrana przez rynki jako dowód słabości. Oznacza to, że wiosną należy liczyć się z retestem poziomów ubiegłorocznych dołków na rynkach akcji. Dlatego, nasze nastawienie do rynków akcji pozostaje negatywne.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online