Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze
Analizy i Komentarze

Listopad: inwestorzy w mieszanych nastrojach

Czas czytania: 4 minuty

Kluczowe wydarzenia listopada:

  • FED nieoczekiwanie zmienia ton
  • Umowa w sprawie brexitu wisi na włosku
  • Nadzieje na porozumienie USA – Chiny w sprawie ceł
  • Ropa pod silną presją sprzedających

Po październikowym tąpnięciu na giełdach listopad przyniósł odreagowanie. Co prawda pierwsza połowa miesiąca przyniosła spadki, jednak koniec miesiąca należał już do kupujących:

Ostatecznie zyskała większość parkietów z rynkami wschodzącymi na czele, gdzie najwięcej w perspektywie miesiąca urósł argentyński indeks Marvel (+6,75%).

Z kolei mocno niezadowoleni mogą być inwestorzy z wysp brytyjskich, gdzie w wyniku niepewności co do warunków opuszczenia Unii Europejskiej, główny indeks tamtejszej giełdy, FTSE250, stracił ponad 2,5%.

Polska giełda była w listopadzie w czołówce jeśli chodzi o wzrosty. Indeksy WIG oraz WIG20 zyskały odpowiednio 5,23% oraz 6,47%. Jednak narastająco od początku roku polscy inwestorzy są „pod kreską” prawie -9%.

FED zmienia ton i pomaga rynkom

Pod koniec miesiąca byliśmy świadkami dość zaskakującego przemówienia Jerome’a Powella, głowy amerykańskiej Rezerwy Federalnej (FED – odpowiednik banku centralnego). Szef banku zasygnalizował w swoim przemówieniu, że stopy procentowe są już bliskie poziomu neutralnego, co rynki odebrały jednoznacznie jako zapowiedź zwolnienia tempa podwyżek. O ile w grudniu podwyżka o 0,25% (do przedziału 2,25-2,50%) jest raczej przesądzona, o tyle w całym 2019 roku zamiast trzech, rynki spodziewają się już tylko jednej. Rynki akcji otrzymały tym samym impuls do odbicia po spadkowej pierwszej połowie listopada:

Zyskiwali także posiadacze amerykańskich obligacji skarbowych, których rentowność spadła w okolice 3% (ich cena wzrosła):

Proces Brexitu wchodzi w decydującą fazę

W drugiej połowie listopada na pierwszym planie był temat związany z warunkami, na jakich Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. Premier Wielkiej Brytanii Teresa May poinformowała, że osiągnęła wstępne porozumienie z Unią Europejską, które zostało zatwierdzone na nadzwyczajnym szczycie UE pod koniec miesiąca.

Na wyspach nie milknie jednak krytyka wynegocjowanej umowy, a szanse na poparcie porozumienia brexitowego przez brytyjski parlament w głosowaniu, do którego ma dojść 11 grudnia, są bardzo małe. Należy zaznaczyć, że Brexit bez porozumienia spowoduje, że Wielka Brytania już 30 marca 2019 stanie się krajem „trzecim” dla UE, a scenariusz taki rodzi wiele problemów, m. in.:

  • paraliż, jeśli chodzi o dostawy do Wielkiej Brytanii, wprowadzenie ceł oraz kontrole celne na granicy znacząco wydłużą czas dostaw produktów oraz wpłyną na wzrost cen, co odczują brytyjscy importerzy, a finalnie brytyjski konsument;
  • niejasny status dotychczasowych umów zawartych miedzy firmami brytyjskimi oraz tymi z krajów Unii;
  • możliwość obniżenia ratingu kredytowego Wielkiej Brytanii, co poskutkuje wzrostem kosztu obsługi długu.

Niepewność związana z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię wyraźnie odciska piętno na brytyjskich aktywach. Traci funt oraz główny indeks londyńskiej giełdy:

Spotkanie przywódców USA i Chin na szczycie G20

Ostatniego dnia listopada w Buenos Aires ruszył szczyt G-20. Najistotniejszym, z punktu widzenia inwestorów, punktem spotkania jest wymiana handlowa, która na skutek tarć na linii Waszyngton – Pekin jest od kilku miesięcy pod presją. Donald Trump w swoich wypowiedziach poprzedzających szczyt twierdził, że jest „wysoce nieprawdopodobne”, aby miało dojść do wstrzymania planu podwyżki stawek celnych na chińskie produkty o wartości 200 mld USD z obecnych 10 do 25% od 1 stycznia, na co miała nalegać strona chińska. Nie wykluczył też możliwości oclenia pozostałego importu stawką 10%, jeżeli negocjacje nic nie przyniosą. Ale pojawiły się też komentarze ze strony chińskiego ministra spraw zagranicznych, którego zdaniem strony osiągnęły „wzajemnie korzystne” porozumienie. Chińscy inwestorzy postanowili poczekać ze swoimi decyzjami rynkowymi na wynik rozmów. Na rynku akcji chińskich ostatni tydzień listopada poruszał się w trendzie bocznym:

Mocna przecena na rynku ropy

Listopad na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem gwałtownych spadków. Cena surowca spadła aż o 22%:

Za taki stan rzeczy odpowiada powrót do globalnej nadwyżki surowca na skutek coraz większej światowej produkcji i jednoczesnego osłabienia popytu. W Stanach Zjednoczonych produkcja ropy jest obecnie na rekordowym poziomie, a stan zapasów surowca mocno wzrósł:

Najbliższe tygodnie mogą przynieść wzrosty na światowych rynkach akcji. Uzasadnieniem takiego scenariusza mogą być:

  • potwierdzenie gołębiego (łagodnego) tonu FED w kwestii spowolnienia tempa podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku, co może dać rynkom silny impuls wzrostowy;
  • chęć skorygowania przez rynek spadków, które miały miejsce w październiku oraz w pierwszej połowie listopada;
  • zbliżający się sezon świąteczny, kojarzony z tzw. „rajdem św. Mikołaja”.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online