Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze Wyświetlany na stronie głównej
Analizy i Komentarze Wyświetlany na stronie głównej

Kwiecień zdominowany przez wybory we Francji

Czas czytania: 4 minuty

Kwiecień był udanym miesiącem dla większości giełd. Inwestorzy wyczekiwali wieści z Francji, gdzie odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich.

  • W drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji zobaczymy Emmanuela Macrona i Marine Le Pen
  • Tureckie referendum w sprawie zmiany systemu parlamentarnego na prezydencki przebiegło po myśli prezydenta Erdogana
  • Przedwczesne wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii ogłosiła nieoczekiwanie premier Theresa May

Większość światowych giełd zakończyła kwiecień na plusie. Najlepiej wypadły parkiety w Polsce i Turcji, gdzie indeksy WIG i XU100 zyskały odpowiednio 6,45 proc. i 6,42 proc. Solidnymi wzrostami cieszyć się mogą inwestorzy brytyjscy i francuscy, gdzie główne indeksy zyskały odpowiednio 3,39 proc. i 2,83 proc. Najgorzej miesiąc zakończył chiński Shanghai Composite ze stratą -2,11. proc.

Amerykański S&P500 zanotował wzrost o 0,91 proc. Rajd na amerykańskiej giełdzie po listopadowych wyborach wyraźnie zwolnił tempo.

Napięcie przed i euforia po pierwszej turze wyborów we Francji

Kwietniowym wydarzeniem nr 1 były wybory prezydenckie we Francji. 23 kwietnia oczy całego świata skierowane były nad Sekwanę, gdzie wg przedwyborczych sondaży szansę na wejście do drugiej tury wyborów miało aż czterech kandydatów. Duże napięcie związane z niepewnością co do ostatecznego wyniku wyborów widać było na rynkach finansowych. Różnica w rentownościach obligacji francuskich i niemieckich rosła do kilkuletnich maksimów:

Ostatecznie jednak, przy frekwencji przekraczającej 80 proc., do drugiej tury wyborów przeszedł centrysta Emmanuel Macron z 23,75 proc. głosów i szefowa skrajnej prawicy, Marine Le Pen, z 21,53 proc. głosów. Rynki finansowe na całym świecie zareagowały bardzo euforycznie. Europejska waluta umocniła się, wzrastając z poziomu 1,07 do poziomu 1,09 dolara za euro, a francuski indeks giełdowy CAC40 wzrósł dzień po wyborach o ponad 4proc. Druga tura wyborów odbędzie się 7 maja. Według sondaży, Marcon może liczyć na 59 proc. poparcia, a Le Pen na 41 proc.

Referendum w Turcji – Erdogan triumfuje

W połowie kwietnia w Turcji odbyło się referendum w sprawie zmian w konstytucji. Reforma zakłada m.in., że prezydent będzie jednocześnie szefem państwa i rządu, będzie mógł sprawować władzę za pomocą dekretów, a także rozwiązywać parlament. Wzrośnie także jego wpływ na wymiar sprawiedliwości. Przy wysokiej frekwencji sięgającej ok. 86 proc., według oficjalnych danych 51,3 proc. głosujących poparło zmianę ustroju. Wynik ten był wsparciem dla zarówno tureckiej waluty, jak i samej giełdy w Stambule.

Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii

Premier Theresa May nieoczekiwanie złożyła do Izby Gmin wniosek o samorozwiązanie brytyjskiego parlamentu i przedterminowe wybory. Było to dość zaskakujące posunięcie, ponieważ jeszcze dwa miesiące wcześniej zapewniała, że nie widzi konieczności przeprowadzania przedterminowych wyborów. Premier przekonywała, że wybory są potrzebne, aby zapewnić jej krajowi pewność, stabilność i silne przywództwo w negocjacjach z Unią Europejską w sprawie Brexitu, a obecnie opozycja te negocjacje utrudnia. Informacja ta spowodowała umocnienie brytyjskiej waluty względem dolara. Datę wyborów ustalono na 8 czerwca b.r.

Reforma podatkowa w USA

Długo wyczekiwana reforma podatkowa ruszyła, choć do jej pełnej implementacji jeszcze długa droga. Pod koniec miesiąca, podczas konferencji prasowej, w której wzięli udział przedstawiciele administracji Donalda Trumpa, w tym sekretarz skarbu, Steven Mnuchin, przedstawiono założenia reformy. Najważniejsze punkty to:

  • redukcja siedmiu progów podatkowych do trzech – 10 proc., 25 proc., 35 proc.;
  • jednolity podatek CIT dla przedsiębiorstw na poziomie 15proc.;
  • wycofanie podatku od najniższych dochodów.

Reakcja rynków finansowych na te informacje była mocno ograniczona – większość założeń była znana jeszcze przed rozpoczęciem konferencji. Inwestorzy nie poznali szczegółów, które pozwoliłyby ocenić skutki wdrożenia cięcia podatków na budżet USA.

EBC i BOJ pozostawiają politykę monetarną bez zmian

Pod koniec kwietnia, podczas posiedzenia, Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego nie dokonała żadnych zmian w obecnej polityce monetarnej. Szef EBC, Mario Dragi potwierdził, że sytuacja gospodarcza jest w Strefie Euro całkiem niezła i coraz lepsza. Podkreślił jednocześnie, że stopy procentowe (główna stopa to obecnie 0%) pozostaną na niskim poziomie przez dłuższy okres, a program luzowania ilościowego (skupu aktywów) w razie potrzeby zostanie wydłużony.

Centralny Bank Japonii również pozostawił główną stopę procentową na niezmienionym poziomie (-0,10%) oraz utrzymał cel dla rentowności 10-letnich obligacji rządowych na poziomie 0%. Podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego Japonii w 2017 roku do 1,6% z 1,5%, uzasadniając ją wzrastającym eksportem.

Surowce

Kwiecień to drugi miesiąc z kolei, w którym cena ropy naftowej zamyka się poniżej psychologicznego poziomu 50 USD za baryłkę. Co prawda, w pierwszej połowie miesiąca, po dynamicznym spadku w marcu, cena ropy przebiła 50 USD, jednak nie zdołała trwale utrzymać się powyżej tego poziomu. Stale rosnąca produkcja surowca w Stanach Zjednoczonych pozostaje czynnikiem stawiającym rynek ropy naftowej pod dużą presją. Złoto zakończyło kwiecień w miarę neutralnie. Po dynamicznych zwyżkach cen kruszcu w pierwszej połowie miesiąca, notowania skierowały się później wyraźnie w dół, prawie w całości niwelując wcześniejsze zwyżki. Spadkom w drugiej części miesiąca pomogła mniejsza awersja do ryzyka. Zgodny z oczekiwaniami wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji spowodował wycofanie kapitału z rynku złota i skierowanie go na rynki akcji.

Autor: IFM Global Funds

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online