Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze Komentarze
Analizy i Komentarze Komentarze

Kwiecień: chwila wytchnienia po kiepskim I kwartale

Czas czytania: 3 minuty

Kluczowe wydarzenia kwietnia:

  • Większość światowych giełd odreagowuje spadki z I kwartału 2018 r.

  • Europejski Bank Centralny bardzo ostrożnie o zacieśnianiu polityki monetarnej

  • Rentowności amerykańskich 10-latek testują poziom 3%

  • Sankcje nałożone na Rosję ciągną rosyjskie aktywa w dół

  • Ceny surowców rosną, ropa naftowa liderem

Inwestorzy, po lutowo-marcowej wyprzedaży akcji, postanowili w kwietniu ruszyć na zakupy. Większość głównych światowych indeksów, w tym przede wszystkim europejskich, systematycznie zyskiwała w ciągu całego miesiąca:

Wśród parkietów, które zamknęły kwiecień pod kreską jest część rynków wschodzących, na czele z tureckim indeksem XU100 (-9,26%) oraz rosyjskim indeksem RTS (-7,64%):

Polski indeks WIG znalazł się w kwietniu gronie zyskujących ze wzrostem +2,66%, jednak licząc od początku 2018 r., przyniósł on inwestorom blisko 6% stratę.

Mario Draghi ostrożny w wypowiedziach

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pod koniec miesiąca nie przyniosło zmian w parametrach polityki monetarnej Eurolandu. Główna stopa procentowa pozostała bowiem na poziomie 0%. Jednak ostrożne wystąpienie szefa banku, Mario Draghi’ego na konferencji po posiedzeniu uświadczyło inwestorów w przekonaniu, że proces zacieśniania monetarnego w Strefie Euro może być działaniem długotrwałym. Stopy procentowe mogą pozostać na niskim poziomie w zdecydowanie dłuższym horyzoncie czasowym, przekraczającym czas trwania programu skupu aktywów, którego zakończenie planowane jest we wrześniu tego roku.

Ta relatywnie gołębia postawa banku okazała się korzystna dla cen niemieckich obligacji (ich rentowności spadły):

oraz znacznie mniej korzystna dla euro, które straciło w relacji do amerykańskiego dolara:

Na siłę amerykańskiej waluty mogła mieć także wpływ retoryka FED (amerykańskiego banku centralnego, odpowiednika EBC). Dotychczasowe, jastrzębie wypowiedzi szefa tej instytucji, Jerome Powella, sugerujące dalsze podwyżki stóp procentowych w USA (planowane jeszcze dwie w tym roku), spowodowały wzrost rentowności amerykańskich 10-latek, które w kwietniu testowały poziom 3%:

Trump uderza w Rosję

Kontakty pomiędzy USA a Rosją zaogniły się po tym, jak w połowie kwietnia reżim Baszara al-Asada, wpierany przez Rosję, użył po raz kolejny broni chemicznej w pogrążonej wojną Syrii.

Prezydent USA Donald Trump w jednym ze swoich tweetów stwierdził, że kontakty USA z Rosją nigdy nie były tak złe, a jednym z jej przejawów jest decyzja rządu USA o nałożeniu nowych sankcji na Rosję. Zostało nimi objętych 24 rosyjskich biznesmenów i przedstawicieli władz oraz 14 rosyjskich firm, a uzasadnieniem decyzji są „szkodliwe działania rosyjskiego rządu, okupacja Krymu i przemoc w Donbasie”.

Na wydarzenia te inwestorzy zareagowali odwrotem od rosyjskich aktywów. Giełdowy indeks RTS wyceniany w dolarze tracił w ciągu kilku dni ponad 13%, a rosyjski rubel ponad 8%.

Ropa naftowa ciągnie indeks surowcowy w górę

Kwiecień był dobrym miesiącem dla inwestorów na rynku surowcowym. Szeroki indeks wzrósł w tym czasie o ponad 3%:

Jeszcze wyższy wzrost, bo o ponad 5%, zanotowała cena ropy naftowej. Surowiec ten stał się beneficjentem eskalacji napięć na linii USA-Rosja, a także groźby nałożenia sankcji na Iran.

Z kolei cena złota, po nieudanej próbie wybicia ponad poziom 1370 USD za uncję w pierwszej połowie kwietnia, zaczęła spadać w pobliże 1300 USD. Poziom ten stanowi dolną granicę konsolidacji, w której notowania kruszcu znajdują się od początku 2018 r.

Zniżkom notowań złota sprzyja umacnianie się amerykańskiego dolara, z którym cena kruszcu jest negatywnie skorelowana.

Ostudzenie nastrojów i odreagowanie strat na rynkach finansowych w kwietniu może okazać się chwilowe. Za argumentem tym przemawia sezonowość, związana choćby ze zbliżającymi się z wyborami mid-term do Kongresu w USA. Warto zatem w perspektywie najbliższych kilku miesięcy zachować daleko idącą ostrożność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych o kupnie ryzykownych aktywów.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online