Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Opinie
Opinie

Kluczowy tydzień dla rynków finansowych

Czas czytania: 2 minuty

FED, Holandia, banki Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii

Wydarzenia w bieżącym tygodniu mogą być kluczowe dla sytuacji na rynkach finansowych w najbliższych tygodniach. W środę Fed ogłosi decyzję w sprawie stóp procentowych, która zdaniem większości analityków wzrośnie o 0,25 punktu procentowego. Tego samego dnia odbędą się wybory w Holandii, w których duże szanse na zwycięstwo ma eurosceptyczna Partia Wolności. W czwartek decyzje w sprawie polityki monetarnej ogłoszą Banki Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Inwestorzy oczekują podwyżki stóp procentowych w USA

Już jutro o godz. 19:00 czasu polskiego decyzję w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych ogłosi amerykańska Rezerwa Federalna. Po bardzo dobrych danych z rynku pracy inwestorzy są niemal pewni, że FED podniesie stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego - z 0,75 proc. do 1 proc. Dla inwestorów istotne będą również informacje dotyczące kwestii sumy bilansowej, która znacznie wzrosła w ostatnich kilku latach ze względu na skupowanie z rynku aktywów finansowych w ramach programu luzowania ilościowego. Obecnie Rezerwa Federalna posiada aktywa warte 4,5 bln USD. Inwestorzy z niecierpliwością wyczekują również na publikacje nowych projekcji makroekonomicznych, a także na informacje odnośnie oczekiwanych przez członków Rady liczby podwyżek stóp procentowych w tym roku.

14_03_image1.png

W bieżącym tygodniu decyzję w sprawie stóp procentowych ma również ogłosić Bank Japonii, bank Anglii oraz Narodowy Bank Szwajcarii. Analitycy nie oczekują jednak zmian stóp procentowych w tych krajach.

Wybory w Holandii

W środę od godziny 7:30 do 21:00 Holendrzy będą wybierać nowy skład izby niższej parlamentu. Oficjalne wyniki będą ogłoszone 20 marca, ale już wcześniej poznamy wyniki sondaży exit polls. Wysokim poparciem Holendrów cieszy się eurosceptyczna Partia Wolności, która według ostatnich sondaży zamierza poprzeć ok. 25 proc. wyborców. Prawdopodobnie przedstawiciele tej partii nie znajdą się w przyszłym rządzie, ale dobry wynik Partii Wolności będzie sygnałem rosnącego eurosceptycyzmu przed zbliżającymi się wyborami we Francji.

Decyzje pozostałych banków centralnych bez zmian

W czwartek swoje posiedzenia mają banki centralne Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Analitycy nie przewidują, aby banki te wprowadziły zmiany w swojej polityce monetarnej. Inwestorzy będą jednak doszukiwać się informacji w sprawie przyszłych kroków banków, a w przypadku Wielkiej Brytanii, wszelkich komentarzy w sprawie BREXIT-u.

Autor: IFM Global Funds

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online