Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Edukacja Systematyczne Oszczędzanie Wyświetlany na stronie głównej
Edukacja Systematyczne Oszczędzanie Wyświetlany na stronie głównej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.2

Czas czytania: 2 minuty

Jak oszczędzają Polacy?

W poprzedniej publikacji z cyklu OSZCZĘDZAJ SYSTEMATYCZNIE (pełną treść artykułu znajdziesz tutaj) omówiliśmy istotę systematycznego oszczędzania, cele oraz korzyści z niego wynikające.

Dziś przyjrzyjmy się,

CO O REGULARNYM OSZCZĘDZANIU SĄDZIMY MY – POLACY

- i jak wyglądamy pod tym względem na tle innych krajów.

Z badania Fundacji Kronenberga „Postawy Polaków wobec finansów”i wynika, że nawyk systematycznego oszczędzania wśród Polaków z roku na rok rośnie. W ciągu niespełna 10 lat liczba osób deklarujących, że regularnie co miesiąc odkłada pewną sumę pieniędzy podwoiła się:

Musimy jednak nadrobić zaległości, jeśli chodzi o formę oszczędzania. Aż połowa z nas pozbawia się możliwości osiągania dodatkowych zysków z oszczędzonych środków, przechowując je w domu (gotówka) lub na depozytach bankowych:

Skąd czerpiemy wiedzę, jak oszczędzać?

Coraz większe znaczenie ma dla nas źródło, z którego czerpiemy wiedzę na temat oszczędzania. Prawie połowa z nas, szukając informacji, sięga po porady profesjonalistów. Tylko co dziesiąty Polak nie korzysta z fachowej wiedzy, zdając się na własną intuicję. Podejście w tym zakresie diametralnie zmieniło się w stosunku do tego sprzed dekady:

Jak duże oszczędności posiadamy?

Osoby, które deklarują posiadanie jakichkolwiek oszczędności, najczęściej oceniają ich wysokość jako równowartość 1-2 pensji (28%). Aż co czwarty oszczędzający Polak deklaruje, że uzbierał więcej niż 10-krotność swojego wynagrodzenia:

Jaki poziom oszczędności powinniśmy posiadać, by mieć poczucie bezpieczeństwa finansowego?

Ponad połowa odpowiadających na to pytanie twierdzi, że powinno to być ponad 10 pensjiii.

A jak wypadamy na tle innych narodów europejskich pod względem oszczędzania? Niestety, nie jest dobrze. Zaliczamy się do krajów o najniższej stopie oszczędności, czyli tej części produktu krajowego, która nie jest konsumowana.

Argumentem w tym przypadku nie może być stwierdzenie, że Polacy nie mają z czego oszczędzać. Rumunia i Bułgaria to kraje biedniejsze od Polski, a jednak oszczędzają więcej.

Podsumowując,

idziemy w dobrym kierunku, jeśli chodzi o systematyczne oszczędzanie. Musimy jednak dalej pracować nad wyrabianiem w sobie nawyku systematyczności oraz zastanowić się nad najbardziej korzystną dla nas formą gromadzenia pieniędzy. W kolejnych odcinkach porównamy różne formy oszczędzania i pokażemy, że ta najczęściej przez nas wybierana (gotówka trzymana w domu i depozyty bankowe) niekoniecznie musi być dla nas najkorzystniejsza.


i „Postawy Polaków wobec finansów”, badanie Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy i Fundacji Think!, październik 2017 r.

ii źródło: analizy.pl. Badanie przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w dniach 24-25 sierpnia 2017 r. na 1100-osobowej, ogólnopolskiej próbie pełnoletnich Polaków.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online