Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Edukacja Systematyczne Oszczędzanie Wyświetlany na stronie głównej
Edukacja Systematyczne Oszczędzanie Wyświetlany na stronie głównej

JAK OSZCZĘDZAĆ SYSTEMATYCZNIE? CZ.1

Czas czytania: 4 minuty

Droga Do Zdobycia Jednorazowo Większej Kwoty Pieniędzy Nie Jest Prosta.

W przypadku osób, które nie wygrały ich na loterii i nie dostały spadku, wymaga dużej konsekwencji i ciężkiej pracy. Sposobem na uzbieranie sporego „woreczka” pieniędzy jest ich systematyczne oszczędzanie.

Skoro nasze zarobki są regularne, otrzymujemy je co miesiąc, to co miesiąc możemy spróbować coś odłożyć. Ważne, by dotrzymać danej sobie obietnicy systematyczności. Efekty systematycznego oszczędzania mogą być zaskakująco dobre! Czym jest owo systematyczne oszczędzanie?

Istota Systematycznego Oszczędzania

Systematyczne oszczędzanie pieniędzy to regularne (np. co miesiąc) odkładanie określonej kwoty (np. 300 zł lub 500 zł z rządowego programu Rodzina 500+), w celu zgromadzenia większej sumy pieniędzy. Kwoty te mogą być gromadzone w domowej szufladzie, na koncie oszczędnościowym w banku lub na specjalnie przygotowanych do tego celu programach systematycznego oszczędzania, dostępnych w ofercie wybranych instytucji finansowych. W kolejnych odsłonach naszego cyklu przyjrzymy się dokładnie każdej z wymienionych metod.

Część osób może stwierdzić, że odkładanie 500 zł co miesiąc nie ma większego sensu, bo z jednej strony obciąża to budżet domowy, a z drugiej zapewne i tak nie uzbiera się z tego znacząca kwota. Nic bardziej mylnego! Odkładając co miesiąc 500 zł przez 15 lat uzbieramy aż 90 000 zł! To duży kapitał!

Powyższa kwota jest tylko sumą miesięcznych ”składek”. A przecież to, co z każdym miesiącem dokładamy pracuje w międzyczasie. W kolejnych odcinkach pokażemy, że wartość uzbieranych pieniędzy będzie wyższa niż 90 000 zł, bo działa mechanizm tzw. procentu składanego.

Wiemy już, co to jest systematyczne oszczędzanie. Ale właściwie, po co to robić?

Korzyści Płynące Z Systematycznego Oszczędzania

„Jeśli zaczniesz oszczędzać (…) dostatecznie wcześnie, dojdziesz do punktu, kiedy utrzymywać cię będą twoje pieniądze. To tak, jakby mieć bogatego wujka lub ciocię wysyłających gotówkę, pokrywającą twoje potrzeby aż do końca życia, a ty nie musisz nawet wysyłać listu z podziękowaniami ani odwiedzać ich na urodziny”

– ta złota myśl giełdowego guru Petera Lyncha oddaje w dużej mierze sens gromadzenia pieniędzy.

Główne korzyści płynące z systematycznego odkładania pieniędzy to:

  • Poczucie Bezpieczeństwa

Regularnie budowane oszczędności i sama świadomość, że je posiadamy, powoduje, że czujemy się bezpieczniej. W przypadku sytuacji losowych, które mogą wystąpić w naszym życiu wiemy, że jesteśmy w stanie pokryć ich negatywne konsekwencje z własnych, zaoszczędzonych pieniędzy.

  • Niezależność finansowa

Dzięki oszczędnościom wzrasta nasza niezależność finansowa – w przypadku nieoczekiwanych wydatków nie musimy pożyczać pieniędzy od rodziny, znajomych czy w banku.

Po Co W Ogóle Oszczędzać?

Jak wspomnieliśmy, do systematycznego oszczędzania może nas motywować chęć zapewnienia sobie i naszym bliskim bezpieczeństwa oraz niezależności finansowej w obliczu nieprzewidzianych wydatków, czy kumulowania pieniędzy na konkretny cel. Może też być tak, że już dzisiaj wiemy, że w przyszłości będziemy musieli ponieść jakiś większy wydatek na zaspokojenie jakiejś naszej potrzeby.

Ile Potrzebujemy Na Konkretne Cele?

500 zł co miesiąc na samochód

Przypuśćmy, że kupiliśmy samochód, który będziemy chcieli zmienić za 5 lat. Będziemy na ten cel potrzebować ok. 30 tysięcy zł. Możemy zacząć oszczędzać już dziś, odkładając co miesiąc 500 zł, aby zabezpieczyć gotówkę potrzebną na sfinansowanie wymiany samochodu.

300 zł co miesiąc na remont

Zrobiliśmy właśnie remont naszego mieszkania i wiemy, że za pięć lat będziemy chcieli zrobić kolejny remont, który będzie nas kosztował 18 tysięcy zł. Możemy zacząć oszczędzać już dziś, odkładając co miesiąc 300 zł, aby zabezpieczyć gotówkę potrzebną na sfinansowanie remontu za 5 lat.

1000 zł co miesiąc na mieszkanie dla dziecka

Wysłaliśmy naszą pociechę do 1 klasy szkoły podstawowej. Chcielibyśmy zapewnić dziecku udany strat w dorosłe życie, finansując za 15 lat zakup mieszkania o wartości ok. 180 tysięcy zł Możemy osiągnąć ten cel odkładając miesięcznie 1 000 zł.

A może po prostu marzymy o jakiejś podróży, nauce języka, czy realizacji jakiejś pasji? Wszystko to w zasięgu naszych możliwości. Nie trzeba być milionerem…

Co Dalej?

Wiemy, co to jest systematyczne oszczędzanie. Potrafimy wyliczyć, ile możemy co miesiąc nie „zużyć” pieniędzy i odkładać je. Rozumiemy, że możemy w ten sposób skumulować dużą sumę. Zapewnimy sobie poczucie bezpieczeństwa i niezależności finansowej. To dla nas ważne korzyści. To pozwoli nam pozytywnie myśleć o realizacji w przyszłości szeregu naszych celów. Wszystko jasne i oczywiste. Jak to zacząć? Czy to trudne, czy może banalnie proste? Jakie niesie ze sobą konsekwencje i jakie zapewnia nam korzyści? Co dodatkowo wziąć pod uwagę? Kiedy zacząć oszczędzać, już, czy „za chwilę”?

Zapraszamy Do Kolejnych Odcinków…

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online