Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze Komentarze Opinie
Analizy i Komentarze Komentarze Opinie

Indie, Indonezja - próby pobudzenia gospodarek

Czas czytania: 3 minuty

Indie znalazły się w głównych serwisach informacyjnych z powodu zamieszania związanego z demonetyzacją (utrata ważności i wycofanie z obiegu banknotów 500 i 1000 rupii). Proces ten może mieć dalekosiężne skutki dla perspektyw indyjskiej gospodarki. Mimo obaw o spowolnienie gospodarcze, w ubiegłym tygodniu Bank Rezerw Indii rozczarował inwestorów i nie podjął działań stymulacyjnych, pozostawiając stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Czy to się zmieni w najbliższym czasie?

Ceny w trendzie spadkowym

Spadek wydatków konsumenckich przyczynił się do wyraźnego wyhamowania tempa inflacji w Indiach. W listopadzie, wzrost cen produktów miał najniższą dynamikę od 2 lat (3,63%).

Inflacja CPI Indie.png

Wartości te znajdują się wyraźnie poniżej średnioterminowego celu inflacyjnego Banku Indii, który kształtuje się na poziomie 5%. Spadek popytu konsumpcyjnego powoduje, że inflacja detaliczna najprawdopodobniej na dłużej zadomowi się poniżej 4%. Stabilizacja inflacji otwiera z kolei przestrzeń do obniżki stóp procentowych w Indiach. Wielu ekonomistów spodziewa się, że koszt kredytu do końca I kwartału 2017 roku może zostać obniżony nawet o 50 punktów bazowych.

Działania stymulacyjne w obliczu negatywnych skutków demonetyzacji

Premier Indii, Narendra Modi, biorąc pod uwagę potencjalne skutki demonetyzacji, stara się stosować wypróbowane metody wspierania gospodarki, tak by zamortyzować negatywne wstrząsy wywołane wycofaniem z obiegu banknotów o równowartości 500 i 1000 rupii (pisaliśmy o tym wcześniej: https://www.ifmglobalfunds.com/indie-pod-presja-podazy/p/6.html). Między innymi, w ubiegłym tygodniu podjęto decyzję o zwiększeniu wydatków na program zatrudnienia w regionach wiejskich. Modi zobowiązał się podwoić dochód rolników do 2022 r. Wzrost wydatków publicznych niezbędny jest do zrekompensowania skutków demonetyzacji, które osłabią znacząco inwestycje prywatne. Wsparcie regionów wiejskich jest niezwykle ważne, biorąc pod uwagę, że aż 800 milionów mieszkańców Indii zamieszkuje te tereny. Ponadto, w 2017 roku będą miały miejsce wybory stanowe w Uttar Pradesh i Punjab, tj. regionach nastawionych na rolnictwo, a więc działania premiera mają przysporzyć partii rządzącej dodatkowe poparcie, które umożliwi kontynuację rozpoczętych reform.

Współpraca Indie-Indonezja

Narendra Modi od początku swojej kadencji kładzie ogromny nacisk na relację z partnerami handlowymi. Premier Indii spotkał się m.in. z prezydentem USA, a ostatnio Nowe Delhi wizytował prezydent Indonezji, Joko Widodo (Jokowi). Indie są czwartym największym partnerem handlowym Indonezji. Jokowi zachęcał do zwiększenia inwestycji w sektorze farmaceutycznym, informatycznym oraz w branży automotive. Rządzący zapowiedzieli jednocześnie zacieśnienie dalszej współpracy, które ma się przełożyć na wzrost i zróżnicowanie wymiany handlowej. Indonezja dotychczas eksportowała głównie do Indii węgiel kamienny oraz olej palmowy.

Indonezja musi otworzyć się na świat

Dynamika wzrostu gospodarczego w Indonezji w ostatnich kwartałach ustabilizowała się na poziomie ok. 5%.

Wzrost gospodarczy Indonezja.png

Analitycy prognozują, że takie tempo rozwoju kraju może być trudne do utrzymania, głównie ze względu na słabnącą konsumpcję, stanowiącą aż 56% PKB. Do osiągnięcia wyższego pułapu wzrostu PKB niezbędne jest otwarcie się na świat i przyciągnięcie do kraju inwestycji zagranicznych. Ekonomiści uważają, że szacowany wzrost PKB w 2017 roku na poziomie 7% jest realny tylko i wyłącznie pod warunkiem wzrostu produktywności.

Co to oznacza dla Ciebie, Inwestorze?

Indie oraz Indonezja przez wiele miesięcy należały do ulubionych kierunków inwestycyjnych na rynkach wschodzących. Wybory prezydenckie w USA oraz niespodziewana decyzja o demonetyzacji w Indiach sprawiła, że rynki te straciły blask wśród inwestorów. Najbliższe miesiące pokażą, czy tym krajom azjatyckim uda się odbudować utracone zaufanie. Biorąc pod uwagę czynniki lokalne i koniunkturę na świecie, wydaje się, że Indonezja może szybciej od Indii ponownie stać się ulubieńcem inwestorów, a w przypadku Indii dobre relacje zostały nadszarpnięte nieco silniej i być może na dłużej.

Źródło: The Economic Times of India Autor: Piotr Langner, Analityk Rynków Światowych, IFM Global Funds. Zadaj pytanie autorowi na [email protected]

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online