Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze
Analizy i Komentarze

Grudzień: Święty Mikołaj zapomniał o inwestorach

Czas czytania: 4 minuty

Kluczowe wydarzenia grudnia:

  • Silne spadki na giełdach
  • FED bardziej stanowczy niż oczekują rynki
  • Porozumienie USA – Chiny na krótko poprawia nastroje
  • Sprawa Brexitu ciągle otwarta
  • Złoto bezpieczną przystanią, ropa kontynuuje spadki

Grudzień to miesiąc, który tradycyjnie i statystycznie kojarzy się inwestorom ze wzrostami wywołanymi tzw. „rajdem Św. Mikołaja”. Od 1945 miesiąc ten przynosił najwyższe zyski w porównaniu z innymi miesiącami roku. Tymczasem grudzień 2018 pozostanie w pamięci inwestorów na długo, bynajmniej nie z powodu ponadprzeciętnych stóp zwrotu, lecz jako przykład odstępstwa od tej reguły.

Pomimo próby odreagowania pod koniec miesiąca, indeksy wszystkich głównych światowych parkietów zakończyły grudzień „pod kreską”:

Liderami spadków okazały się rynek japoński oraz, do tej pory relatywnie silny, rynek amerykański:

Polscy inwestorzy także nie zaliczą grudnia do udanych, choć trzeba zaznaczyć, że spadki w porównaniu do innych głównych rynków były niskie. Indeksy WIG oraz WIG20 straciły odpowiednio -0,88% oraz -0,63%. Jednak cały 2018 rok polska giełda zamknęła wynikiem -9,5% (indeks WIG).

FED jednak nie taki gołębi

W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem oczy inwestorów zwrócone były na amerykańską Rezerwę Federalną (FED – odpowiednik banku centralnego), która zamiast uspokoić inwestorów, wzbudziła w nich obawy o zbytnią „gwałtowność” prowadzonej przez siebie polityki monetarnej. Oczekiwano, że FED na ostatnim w tym roku posiedzeniu stopy co prawda podniesie (do przedziału 2,25%–2,5%), ale jednocześnie zasygnalizuje, że w przyszłym roku będzie ostrożniejszy z dalszym zacieśnianiem swojej polityki. Te prognozy nie do końca się ziściły. Co prawda prognozowana w przyszłym roku ilość podwyżek uległa zmniejszeniu z trzech do dwóch, ale cykl zacieśniania ma trwać aż do 2020 roku, kiedy koszt pieniądza według obecnych założeń ma także wzrosnąć i to pomimo obniżki prognoz co do przyszłorocznego tempa wzrostu gospodarczego czy notowanej inflacji. Wszystko to nie zostało dobrze odebrane i sprowokowało zniżki cen akcji najpierw na Wall Street:

a później także w Azji i Europie:

Przywódcy USA i Chin na krótko wspierają rynki

Mocno wyczekiwanym przez inwestorów wydarzeniem było spotkanie przywódców USA i Chin podczas szczytu G20 w Buenos Aires, podczas którego decydenci obu krajów mieli rozmawiać o ewentualnych ustępstwach w sprawie wojny handlowej. Wynikiem rozmów okazało się wznowienie zawieszonych negocjacji, które mają trwać 90 dni i w trakcie których nie zostaną nałożone nowe cła, bądź podwyższone już te obecne. Rynki akcji zareagowały entuzjazmem, jednak ten stopniowo opadał, ustępując miejsca coraz większemu niepokojowi:

Eksperci nie podzielają bowiem hurraoptymizmu. Porozumienie nie miało formy pisemnej i nie zostało potwierdzone przez Pekin, a to ostudziło nastroje.

Brexit bez przełomu

W grudniu byliśmy świadkami dość nieoczekiwanego biegu zdarzeń związanego z Brexitem. Brytyjska premier Theresa May odwołała zaplanowane na 11 grudnia głosowanie w parlamencie nad wynegocjowanym porozumieniem, które reguluje wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Celem szefowej Rządu była renegocjacja umowy, by zwiększyć szansę na jej przyjęcie. Chodziło o doprecyzowanie statusu dla Irlandii Północnej w sytuacji, gdyby nie udało się wypracować konsensusu w sprawie porozwodowych relacji. Próba zmian umowy okazała się nieudana – przedstawiciele UE powiedzieli, że porozumienie nie będzie renegocjowane. Doszło także do głosowania nad wotum nieufności, jednak szefowa rządu zdołała utrzymać się na stanowisku.

Działania premier May wywołały spore kontrowersje. Inwestorzy zaczęli wyprzedaż brytyjskiej waluty, co w konsekwencji sprowadziło notowania funta wobec euro w okolice tegorocznych minimów na poziomie 1,1:

Złoto bezpieczną przystanią

Podwyższona zmienność indeksów akcji w grudniu, w szczególności tych amerykańskich, wzmogła u inwestorów awersję do ryzyka. Mocno uderzyła ona w notowania ropy naftowej, natomiast ceny metali szlachetnych radziły sobie dużo lepiej.

Inwestorzy kupowali głównie złoto, traktowane jako tzw. bezpieczną przystań, co przełożyło się na jego notowania, które przekroczyły 1250 dolarów za uncję:

Inwestorzy wierzą, że cena złota może kontynuować wzrosty, a poziom 1300 USD jest w zasięgu nawet w krótkoterminowej perspektywie. Taki scenariusz może się spełnić, o ile sytuacja na globalnych rynkach pozostanie nerwowa.

Ropa naftowa dalej pod presją

Grudzień to już trzeci z rzędu miesiąc silnych spadków na rynku ropy naftowej. Od początku października cena surowca spadła o ponad 40%:

Inwestorzy nerwowo reagują na sygnały potwierdzające coraz większą podaż surowca ze strony największych jego producentów. Niemniej jednak, tak dynamiczne spadki mogą w najbliższym czasie spowodować wzrost notowań w okolice 50 USD za baryłkę.

Nerwowość inwestorów oraz gwałtowne spadki na giełdach obserwowane w grudniu mogą spowodować krótkoterminowe odreagowanie cen akcji. W perspektywie kilku najbliższych miesięcy nie spodziewamy się jednak znaczącej poprawy sentymentu na rynkach, a indeksy na głównych globalnych giełdach mogą powrócić do spadków.

źródło: stooq.pl/Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online