Wróć
Znajdujesz się na: Strona główna Dowiedz się więcej Analizy i Komentarze Komentarze
Analizy i Komentarze Komentarze

Brak ryzyka wyborów w Niemczech – i co dalej?

Czas czytania: 3 minuty

Zbliżające się wybory parlamentarne w Niemczech (24.09.2017) niosą za sobą znikome, bądź nawet zerowe ryzyko dla rynków finansowych. Wydaje się, że scenariusz, w którym partia CDU/CSU Angeli Merkel zwycięża, a SPD Martina Schulza plasuje się na drugim miejscu, nie jest zagrożony. To powoduje, że inwestorzy powoli zaczynają kierować swoją uwagę w stronę Włoch, gdzie sytuacja na scenie politycznej rodzi obawy.

Najbliższe wybory parlamentarne we Włoszech mają się odbyć nie wcześniej, niż 20 maja 2018 roku. Nie wcześniej, ponieważ już na przełomie maja bieżącego roku krążyły pogłoski na temat nt. przyspieszonych wyborów w tym kraju. Agencja Bloomberg podała wówczas, że największe włoskie partie polityczne rozważały zmiany w systemie wyborczym na system proporcjonalny, podobny do tego działającego w Niemczech. Wprowadzenie nowych regulacji wyeliminowałoby utrudnienia w przyspieszaniu wyborów, a co za tym idzie, konieczność czekania do maja 2018 roku. Pomysł jednak ucichł i nie ma obecnie żadnych wzmianek na ten temat.

Główni gracze na włoskiej scenie

Z najnowszych sondaży wynika, że największym poparciem włoskich obywateli cieszą się obecnie 4 ugrupowania:

Ruch Pięciu Gwiazd to populistyczna, anty-globalistyczna partia kierowana przez komika, Beppe Grillo. W polityce zagranicznej jest eurosceptyczna, a także przeciwna wszelkim interwencjom krajów zachodnich na Bliskim Wschodzie.

Rządząca obecnie Partia Demokratyczna to ugrupowanie o charakterze centrolewicowym, któremu przewodzi były premier Włoch Matteo Renzi. Główny nurt ideologiczny partii to socjaldemokracja.

Liga Północna to partia kierowana przez Matteo Salviniego. Pod jego przywództwem ugrupowanie to akcentuje swój populizm poprzez przeciwstawianie się imigracji oraz eurosceptycyzm. Na szczeblu europejskim sympatyzuje z ugrupowaniami skrajnie prawicowymi, takimi jak Francuski Front Narodowy czy Holenderska Partia Wolności.

Forza Italia to ugrupowanie pod przewodnictwem Silvio Berlusconiego, czterokrotnego premiera Włoch. Podczas rządów Berlusconiego Forza Italia przez długi czas była w koalicjin z Ligą Północną.

Nowa włoska waluta?

Wprowadzenie przez Włochy waluty euro w 1999 roku spotkało się z dużym entuzjazmem obywateli. Jednak w miarę upływu czasu, entuzjazm ten słabł. Zaczęto się skarżyć, że wspólna waluta spowodowała spadek standardów życiowych w społeczeństwie i wzrost bezrobocia. Z sondaży przeprowadzonych w marcu b.r. przez agencję Winpoll wynikało, że tylko połowa Włochów popiera euro. Trzy największe włoskie partie: Ruch Pięciu Gwiazd, Liga Północna oraz Forza Italia mają zakusy wykorzystać sceptyczne nastawienie włoskiego społeczeństwa do wspólnej waluty. Proponują wprowadzenie po wyborach waluty równoległej do euro, która ich zdaniem pobudzi wzrost gospodarczy oraz zwiększy liczbę miejsc pracy.

Propozycja wprowadzenia we Włoszech drugiej waluty spotkała się z dezaprobatą Komisji Europejskiej, która stoi na stanowisku, że w Strefie Euro może funkcjonować tylko jeden środek płatniczy.

Czy w 2018 r. będzie powtórka obaw z 2017 r.?

W I połowie 2017 roku, w związku z obawami o wyniki wyborów parlamentarnych w Holandii oraz prezydenckich we Francji, byliśmy świadkami istotnych zawirowań na europejskich rynkach finansowych. Niepokój inwestorów był szczególnie zauważalny na rynku długu, gdzie różnice w rentownościach obligacji francuskich i niemieckich osiągnęły w okresie przedwyborczym kilkuletnie maksima:

Obawy inwestorów były uzasadnione, gdyż scenariusze, gdzie wybory wygrywają eurosceptycy, mogłyby postawić pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie Strefy Euro oraz Unii Europejskiej w obecnym kształcie. Podobnie może być w przypadku przyszłorocznych wyborów parlamentarnych we Włoszech. Zwycięstwo partii populistycznych, w tej trzeciej co do wielkości gospodarce Strefy Euro, wywołałoby te same zagrożenia jak w przypadku Francji i Holandii, czyli możliwość wyjścia tego kraju z unii walutowej i dezintegrację w ramach struktur Unii Europejskiej.

źródło: zerohedge.com / Thomson Reuters

Autor: IFM Global Funds S.A.

Drukuj

Przeczytaj również

Wrzesień: Rynki próbują odrabiać sierpniowe straty

Czytaj więcej

Sierpień: Rynki boją się recesji

Czytaj więcej

Lipiec: inwestorzy w oczekiwaniu na decyzje władz monetarnych

Czytaj więcej

Czerwiec: bankierzy centralni pompują euforię

Czytaj więcej

Maj: brak umowy handlowej odciska piętno na rynkach akcji

Czytaj więcej

Marzec: globalni inwestorzy bagatelizują ryzyko

Czytaj więcej

Luty: Euforia na giełdach w nadziei na Trade Deal

Czytaj więcej

Wyniki Funduszu IFM Globalny Aktywnego Inwestowania na dzień 31 stycznia 2019 roku

Czytaj więcej

Styczeń: Światowe giełdy łapią oddech

Czytaj więcej

Kolejny udany rok dla posiadaczy IFM PORTFELA DYWIDENDOWEGO

Czytaj więcej

Zainwestuj w bezpieczne produkty finansowe otwarte na Ciebie

Kup online